Artykuły

Szef teatru, szef R@portu

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni nadal pozostaje bez dyrektora artystycznego, a p.o. dyrektorem naczelnym pozostaje Wojciech Zieliński. Wczoraj nieoczekiwanie na spektaklu w teatrze pojawił się Krzysztof Babicki, gdańszczanin - aktualnie dyrektor artystyczny teatru imienia Osterwy w Lublinie.

To on jest dzisiaj najpoważniejszym kandydatem na stanowisko dyrektora artystycznego sceny przy Bema. Wizyta zdaje się potwierdzać tę tezę. Jeżeli Krzysztof Babicki zgodzi się na szefowanie gdyńskiej scenie, to jedynie jako dyrektor artystyczny, a nie naczelny. Wymaga to jednak zmiany statutu teatru. Wczoraj gdyńscy radni w taki właśnie sposób zmienili statut instytucji, ustanawiając odrębne stanowiska dyrektora naczelnego oraz dyrektora artystycznego. Obaj dyrektorzy będą powoływani przez prezydenta miasta. Jak uzasadniali radni, podział kierownictwa instytucji na dyrektora naczelnego i artystycznego sprzyjać będzie nowoczesnemu zarządzaniu. Tak było niegdyś w teatrach i to rozwiązanie w wielu miejscach się sprawdziło.

Krzysztof Babicki przygotowuje aktualnie w Lublinie premierę sztuki Pawła Huelle "Zamknęły się oczy ziemi". O ile pozytywnie zakończą się jego rozmowy z władzami Gdyni - prawdopodobnie kontrakt podpisze na dwa lata. Jednak stanowisko obejmie dopiero jesienią, od września, bo do końca czerwca obowiązuje go umowa w Lublinie. Czy przywiezie ze sobą aktorów z Lublina? Kogo zaprosi do współpracy?

Krzysztof Babicki, mimo przeprowadzki do Lublina, jako gdańszczanin trójmiejskie środowisko zna bardzo dobrze. Debiutował w teatrze Wybrzeże "Sonatą widm" Strindberga. W latach 1991-94 pełnił funkcję dyrektora artystycznego teatru Wybrzeże, potem był tu na etacie reżyserskim.

A co z Festiwalem Polskich Sztuk Współczesnych - R@Port? Kto go przygotuje? Czasu zostało niewiele. Jeszcze niedawno wydawało się, że szefem R@Portu będzie Paweł Wodziński, dyrektor programowy ubiegłorocznego festiwalu. Jednak, jak wieść gminna niesie, większe szanse ma dzisiaj reżyser Bogdan Ciosek, niegdyś m.in. dyrektor artystyczny Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona", organizowanego w Zabrzu.

Za to znamy już nową kapitułę Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Zasiądą w niej reżyser Maja Kleczewska, krytyk Grzegorz Niziołek (profesor UJ i PWST w Krakowie), aktor Jerzy Stuhr oraz znani krytycy teatralni Jacek Kopciński i Jacek Sieradzki (dyrektor artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach). Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna przyznawana jest od 2008 roku. W konkursie mogą wziąć udział tylko te sztuki, które nie były wcześniej wystawiane na scenie ani nagradzane w innych konkursach. Nagroda wynosi 50 tys. zł. Finał konkursu odbędzie się w listopadzie 2011 roku podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port.

Napięcie w Teatrze Miejskim w Gdyni rośnie, krystalizują się zmiany. Oby były to zmiany na lepsze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji