Artykuły

Spektakl na przekór dzisiejszym modom

Człowiek pozostawiony w samotności jest skazany na mówienie. Do czego taka sytuacja może go doprowadzić?

- Samuel Beckett opisał śmierć bohatera, któremu zdawało się, że jest najważniejszy. Kiedy jednak zostaje sam, nie chce się przyznać, że z tą samotnością wcale nie jest mu tak dobrze - opowiada o swojej roli Sławomir Maciejewski. - To ogromne wyzwanie dla aktora. Mój bohater przeżył tytułowe dwa i pół miliarda sekund, czyli 80 lat. Musiałem zmierzyć się z tym, co dla niego było ważne w życiu.

Spektakl "Dwa i pół miliarda sekund" powstał z okazji setnej rocznicy urodzin Samuela Becketta. Iwona Kempa, która wyreżyserowała sztukę, wykorzystała w niej kilka jednoaktówek ("Partia solowa", "Kołysanka" i "Kwadrat"), a także fragment prozy ("Foirade II) oraz sztukę telewizyjną ("Ej, Joe"). Jak zapewnia, spektakl w sposób świadomy jest nieatrakcyjny wizualnie. - Wybrane jednoaktówki pochodzą z najbardziej radykalnego okresu w twórczości Becketta, gdy wystarczało mu tylko światło i głos. Unieruchomieni aktorzy są skazani na mówienie, a widzowie na słuchanie - mówi Iwona Kempa. Każdy z bohaterów znajduje się w tym samym momencie życia - u jego kresu. To są cztery wersje umierania i radzenia sobie ze śmiercią. Spektakl zrobiliśmy na przekór dzisiejszym modom.

Samuel Beckett w swojej twórczości zadawał najbardziej elementarne pytania dotyczące człowieka - o narodziny, sens bycia, nieuchronność ludzkiego kresu. Wszystkie z nich odnajdziemy w "Dwóch i pół miliarda sekundach". Do jego najbardziej znanych sztuk należą m.in. "Czekając na Godota", czy "Końcówka", którą również można było oglądać na toruńskiej scenie.

"Dwa i pół miliarda sekund" będzie grane od piątku na małej scenie Teatru Horzycy o godz. 19. W spektaklu zobaczymy Ewę Pietras, Teresę Stępień-Nowicką, Mieczysława Banasika, Sławomira Maciejewskiego i Pawła Tchórzelskiego. Natomiast 8 listopada na scenie Teatru Horzycy będzie wystawiona premiera "Hamleta". Szczegóły już wkrótce na łamach "Nowości".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji