Artykuły

Tarnów. Teatr wraca do siebie

Ostatni spektakl na scenie Pałacu Młodzieży rozegra w najbliższy weekend zespół Teatr im. Solskiego. Pokaz "Przyjaznych dusz" zakończy blisko dwuletni okres bez profesjonalnej sceny.

Równolegle w kościele oo. Filipinów w ramach Teatru przy stoliku aktorzy przedstawią tekst "Kropla" o św. Faustynie Kowalskiej. Wszystko to już w niedzielę w ramach 50. Międzynarodowego Dnia Teatru.

- Kończymy nasz trochę przedłużony pobyt w Pałacu Młodzieży. Nikt nie narzekał na trudy przeprowadzki, ani równoległą pracę artystyczną - informuje Edward Żentara, dyrektor naczelny i artystyczny. Żegnamy się ze sceną w pałacu, która zostanie teraz na potrzeby dzieci i młodzieży. My natomiast weszliśmy już w etap prób na scenie nowego teatru z pierwszą premierą czyli "Tajemniczym ogrodem" w reżyserii Tomasza Obary.

Przed rozpoczęciem niedzielnego spektaklu zostanie odczytane orędzie na 50. Międzynarodowy Dzień Teatru autorstwa Krystyny Jandy. Napisała w nim m. in.: "Pamiętajmy, że Teatr jest co prawda domem dla arystokratów ducha, serca i myśli, miejscem dla wyobraźni, szlachetności i sublimacji, ale nie pozwólmy, żeby był miejscem, tylko dla elit. Starajmy się, żeby był potrzebą dla wielu, wielu ludzi. Życzę wielkości, szlachetności, odwagi, prostoty, magicznych chwil. Wspaniałego, mądrego i dobrego Teatru".

Natomiast w stałym cyklu "Teatr przy stoliku - czytanie polskiego dramatu współczesnego" Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego przedstawi kolejną propozycję. Sztukę Jolanty Łady "Kropla" - rzecz o siostrze Faustynie. Autorka nie opisuje wydarzeń, jakie się rozegrały w szpitalu, nie odtwarza wiernie postaci z otoczenia świętej, nie usiłuje pokazać autentycznych cierpień, jakich doznawała siostra Faustyna. Jest to krótka opowieść o zetknięciu się ze świętością zwykłych ludzi, z których każdy wychodzi z tego spotkania nieco odmieniony. W tarnowskim czytaniu sztuki "Kropla" wezmą udział: Tomasz Piasecki - jako doktor Silberg, Ewa Sąsiadek - w roli Pielęgniarki, zaś w postać s. Faustyny wcieli się Matylda Baczyńska.

- Skromnie żegnamy się z dotychczasową sceną, bowiem wszystkie dyplomy, nagrody czy wyróżnienia będą wręczane przy okazji uroczystego otwarcia nowego teatru, które będzie miało miejsce 14 kwietnia - dodaje Rafał Balawejder, z-ca dyrektora. To najlepszy sposób na uhonorowanie ciężkiej pracy aktorów i całego zespołu teatralnego w ciągu ostatniego roku.

50. Międzynarodowy Dzień Teatru - 27 marca 2011 roku

19.00 Pam Valentine "PRZYJAZNE DUSZE" scena w Pałacu Młodzieży ul. Piłsudskiego 24

19.30 Jolanta Łada "KROPLA" czytanie polskiego dramatu współczesnego Kościół oo. Filipinów ul. Piłsudskiego 9 - wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji