Artykuły

Radom. Wkrótce premiera "Brata naszego Boga"

W Międzynarodowy Dzień Teatru 27 marca, Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu zaprasza na premierę sztuki "Brat naszego Boga" na podstawie dramatu Karola Wojtyły.

"Brat naszego Boga" to głęboka, uniwersalna opowieść o człowieku, który chciał naprawiać świat nie poprzez krew i walkę, a poprzez miłość i przywrócenie godności drugiemu człowiekowi. Kanwą sztuki stała się biografia polskiego powstańca, utalentowanego malarza, Adama Chmielowskiego, którego świat poznał jako Świętego Brata Alberta - zakonnika, oddanego bez reszty pomocy chorym i nędzarzom.

Twórcy spektaklu postanowili przypomnieć i przybliżyć tę wyjątkową postać, która tak mocno wpłynęła na losy Karola Wojtyły, stając się dla Jana Pawła II drogowskazem na Jego drodze do świętości.

Ten niełatwy, pełen refleksji, filozoficznych rozważań tekst wziął na swój reżyserski warsztat Andrzej Rozhin, znakomity reżyser teatralny, który tym tytułem świętować będzie jubileusz 50-lecia swojej pracy artystycznej. Jak podkreśla reżyser, głównym założeniem przedstawienia nie jest pokazanie Adam Chmielowskiego (w tej roli zobaczymy Janusza Łagodzińskiego) w aureoli świętości, ale zbudowanie złożonego, wiarygodnego portretu żywego, prawdziwego człowieka. Z jego wahaniami, wątpliwościami, słabościami. Z towarzyszącą mu nieustanną niepewnością co do słuszności obranej w życiu drogi Scenografię do spektaklu zaprojektował Ryszard Melliwa. Piękną muzykę napisał znany krakowski kompozytor Andrzej Zarycki.

***

Premierze spektaklu towarzyszyć będzie promocja książki "Wybrałem teatr", dokumentującej półwiecze działalności artystycznej Andrzeja Rozhina.

***

Andrzej Rozhin

Reżyser, aktor, dyrektor teatrów. Studiował w PWST w Krakowie. Absolwent filologii polskiej UMCS. W latach 1961-1974 był dyrektorem Akademickiego teatru UMCS GONG 2, jednego z najciekawszych i najbardziej utytułowanych polskich teatrów studenckich lat 60-tych i początku 70-tych. Zrealizował w tym teatrze 30 premier, wielokrotnie nagradzanych na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. W latach 1961-74 był aktorem w Teatrze Lalki i Aktora w Lublinie oraz występował w Kabarecie "Czart". Był inicjatorem i dyrektorem 9-ciu edycji festiwalu Lubelska Wiosna Teatralna.

W latach 1974-1993 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym kilku polskich scen: Teatru im J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. (1974-77), Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie (1977-78), Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie (1979-81), Teatru Polskiego w Szczecinie (1981-83) i im. J. Osterwy w Lublinie (1985-93). Reżyserował w teatrach warszawskich: Powszechnym, Ateneum, Popularnym, Narodowym, Ochoty, Rampie, Komedii, Teatrze Kwadrat, a także na wielu scenach polskich i zagranicznych. Zrealizował ponad 180 przedstawień (teatr, telewizja, opera, estrada). Wystąpił w filmach Jak żyć M. Łozińskiego i Aktorzy prowincjonalni A. Holland.

Działacz ZASP (Zarząd Główny, Rada Programowa), autor i wydawca: Raport o stanie teatru polskiego, I Forum Teatr Jutra, Artyści Scen Polskich w ZASP 1918-2008, Suplement do Księgi Jubileuszowej. Posiada wiele nagród i odznaczeń, m. in.: Złota Odznaka ZSP, Zasłużony Działacz Kultury (1969), Złota Odznaka Zasłużony dla UMCS (1974), Złoty Krzyż Zasługi (1989), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2002), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis"(2008).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji