Granice teatru (fragm.)
Towarzystwo Teatralne zostało założone w 1998 r. w Warszawie przez grapę młodych aktorów, reżyserów i muzyków. Jego głównym celem jest tworzenie teatru opisującego otaczającą rzeczywistość i przedstawiającego najbardziej istotne tematy współczesności. Działalność TT obejmuje zarówno realizację sztuk z kręgu najnowszej dramaturgii, jak i wydawanie tekstów oraz organizowanie spotkań i warsztatów.(...)
Trzecim tekstem, po który sięgnęło TT, jest dramat "Ogień w głowie" Mariusa von_Mayenburga, niemieckiego dramatopisarza (ur. w 1972 r.). Sztuka ukazuje epizody z życia pewnej rodziny, złożonej z wiecznie zaczytanego i "nieobecnego duchem" ojca, nerwowej matki, nie radzącej sobie z własnymi emocjami córki - Olgi oraz jej brata, Kurta, który nie umie zaakceptować swojej cielesności, a ujście narastającej agresji do siebie i świata widzi w podpalaniu. Pomiędzy czwórką bohaterów nie ma żadnej więzi uczuciowej, rodzina spotyka się tylko przy posiłkach, nawet nie próbując nawiązywać ze sobą kontaktu. Eskalacja wzajemnej nienawiści doprowadza w końcu do popełnienia morderstwa.
Mamy tu do czynienia z typowymi problemami końca XX w., ukazanymi w sposób dosłowny i przerażający. Epatowanie widza
stężonym okrucieństwem (Żołnierz), nienormalnością (kazirodczy związek Olgi i Kurta) i brutalnością staje się powoli cechą rozpoznawczą tego teatru, który gubi swą funkcję estetyczną i etyczną. Podłość i małość człowieka, tak chętnie eksponowane przez TT mają, z jednej strony, prowokować, z drugiej - stwierdzać fakt, z trzeciej zaś - ostrzegać. Zabrakło jednak refleksji intelektualnej i dystansu do ukazywanych zjawisk, a prezentowany widzowi obraz świata irytuje swą jednostronnością.