Artykuły

Ogień pali się w głowach

Sztukę "Ogjeń w głowie" Mariusa von Mayenburga możemy zobaczyć w niedzielę w Rozmaitościach. Spektakl wyreżyserowany przez Pawła Łysaka jest częścią przeglądu Młoda Drama­turgia Niemiecka.

"Ogień w głowie" jest kolejną po "Shopping & Fucking" i "Zbombardo­wanych" produkcją Towarzystwa Te­atralnego. - Jest to sztuka o rodzicach i dzieciach i o stosunkach miedzy nimi. O tym, że brak miłości doprowadza do tragedii. Jest to historia o dzieciach, któ­re zabiły rodziców. Taka, jakie znamy z gazet. Normalne, zwykłe dzieci zabija­ją normalnych, zwykłych rodziców. Wy­daje nam się, że to dzieje się gdzieś dale­ko, że te problemy nas nie dotyczą. Niestety okazuje się, że to może dziać się zupełnie blisko - opowiada Paweł Łysak, reżyser spektaklu.

- Oryginalny tytuł tej sztuki "Feuergesicht" można przetłumaczyć jako płonącą twarz lub twarz w ogniu. Ten tytuł ma podwójne znaczenie. Po pierwsze może odnosić się do jednego z wyda­rzeń zawartych w przedstawieniu. W jednej ze scen główny bohater, chło­piec, spala sobie twarz. Drugie znacze­nie jest metaforyczne. Ogień pali się dzieciom w głowie. Jednym z powodów tego jest dojrzewanie, wyobrażone jako walka, wysiłek, ogromnie ważne wyda­rzenie w życiu człowieka. Ten tekst mó­wi o tym, że pewne bodźce, nieprawi­dłowości mogą mieć ogromny wpływ na postępowanie dojrzewającego człowie­ka - dodaje.

Spektakl powstał w ramach przeglądu Młoda Dramaturgia Niemiecka, który od 2 listopada trwa w teatrze Rozmaitości.

- Dramaturgia niemieckojęzyczna kwitnie. W ogóle na świecie młoda dramaturgia przeżywa czasy rozkwitu. Ostatnio byłem na Węgrzech i również tam pisze mnóstwo młodych ludzi i są tłumaczeni na wiele języków. Polska niestety nie włączyła się w ten nurt - mówi Paweł Łysak. - Chcielibyśmy właśnie przez tego typu przegląd jak Młoda Dramaturgia Niemiecka obu­dzić polskich twórców, zainspirować. Chcemy, by młodzi ludzie czytali te sztuki, oglądali je, a może w konse­kwencji sami zaczęli pisać. Ta młoda dramaturgia na świecie zaczęła się zaj­mować problemami, które są gdzieś obok, problemami, z którymi każdy się styka w rzeczywistości. Odchodzą od tematów ujmowanych metaforycz­nie, symbolicznie, wysoko artystycz­nie. Sięgają do spraw konkretnych, do tego, co ich boli.

Marius von Mayenburg urodził się w 1972 roku. Po maturze studiował starogermański. Od 1992 roku mieszka w Berlinie. Studiował też dramaturgię w Hochschule der Kunste. "Ogień w gło­wie" powstał w 1997 roku. Mayenburg otrzymał za tę sztukę Nagrodę im. Kle­ista dla młodego dramatopisarza oraz nagrodę frankfurckiej Fundacji Auto­rów. Sztukę tę w inscenizacji Thomasa Ostermaiera mogliśmy oglądać na festi­walu Kontakt w Toruniu.

Reżyser spektaklu Paweł Łysak jest od 1998 roku wiceprezesem Towarzy­stwa Teatralnego.

- Nazwaliśmy się teatrem społecz­nym. Uważamy, że teatr powinien służyć społeczeństwu właśnie w ten sposób, że porusza problemy dla ludzi ważne. Było­by dobrze, gdyby w jakiś sposób przyczy­niał się do rozwiązywania tych proble­mów - tłumaczy Łysak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji