Artykuły

Kraków. "Teatra polskie. Historie" Kosińskiego nagrodzone

Piotr Sikora, Dariusz Kosiński i Uniwersytet Dzieci to tegoroczni laureaci Nagrody im. Księdza Profesora Józefa Tischnera, którego 80. urodziny przypadają właśnie dziś.

W oczekiwaniu na XI Dni Tischnerowskie [27-30 kwietnia 2011] czeka nas szereg wydarzeń towarzyszących. Dlatego też już teraz możemy się dowiedzieć, kto otrzyma w tym roku nagrody Znaku i Hestii.

Sikora - krakowski publicysta i wykładowca - został przez jury pod przewodnictwem księdza Adama Bonieckiego wyróżniony w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację "myślenia według wartości" za książkę "Logos niepojęty" (Universitas), w której - jak czytamy w uzasadnieniu - "pokazuje, jak twórczo i odważnie łączyć różne nurty filozofii, a także filozofię z teologią. Jego książka przypomina, że sprzymierzeńcem mądrości jest uczona niewiedza".

Kosiński - profesor nadzwyczajny w Katedrze Dramatu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności", otrzyma podczas Dni Tischnerowskich nagrodę za książkę "Teatra polskie. Historie" (PWN). Wychodząc w niej od dziejów polskiego teatru, ujawnia najgłębsze pokłady narodowego imaginarium. Jury uzasadnia: "Autor brawurowo pokazuje polską tożsamość rozpiętą między świętem, ceremonią i społecznym protestem. Rzuca także światło na tygiel polskiej kultury XXI wieku".

I wreszcie krakowski Uniwersytet Dzieci nagrodzony w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących "polski kształt dialogu Kościoła i świata". Jego twórcy zostali wyróżnieni za "imponujące pomysłowością, rozmachem i jakością meblowanie najmłodszych głów". Według jury "to inicjatywa, która pokazuje, jak rozmawiać z dziećmi i budzić w nich nawyk samodzielnego myślenia. Uniwersytet Dzieci uczy, co robić, by myślenie miało przyszłość".

Z okazji urodzin patrona nagrody czekają nas w sobotę rozmaite wydarzenia. O godz. 13 w sobotę organizatorzy zapraszają maluchy w wieku od 4 do10 lat do Gazeta Cafe (ul. Bracka 14) na spotkanie z cyklu "Pofilozofuj-my! Rozmowy z dziećmi", których tematem będzie czas. Uczestnicy poszukają odpowiedzi na pytania: czy czas ma swój początek i koniec, czy czas jest szybki, czy wolny i co do tego wszystkiego ma zegarek? Rozmowę poprowadzą Jolanta Kogut i Sylwia Gach, które wspólnie od 5 lat prowadzą spotkania z dziećmi w Dworku Białoprądnickim, oraz doktor filozofii Adam Workowski, którego udział w spotkaniu pozwoli dzieciom nie zabłądzić na bezdrożach filozoficznych dociekań.

O godz. 17 przenieść się trzeba będzie do siedziby PWST przy ul. Warszawskiej 5, gdzie planowane jest wydarzenie pod hasłem "Urodziny Księdza Tischnera". W programie m.in. projekcja filmu Beaty Dzianowicz "Twarze Łopusznej", spotkanie z twórcami i bohaterami filmu, wystawa portretów Józefa Tischnera autorstwa Mariana Gromady oraz koncert zespołu ludowego Młodzi Łopuśnianie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji