Artykuły

Balladyna i Grabiec

11 XI pokazano "Balladynę" Juliusza Słowackiego, w inscenizacji i reżyserii Mieczys­ława Górkiewicza. Było to jakby wznowienie spektaklu spółki Kantor-Górkiewicz z 1974 roku.

Realizatorzy "odpoetycznili" w dużej mierze tekst. Wydobyli z "Balladyny" sprawę ludzkich bezwzględnych ambicji, dążenia do jak najwięk­szej władzy, choćby po trupach. Alicja koncent­ruje się więc wokół korony Popielów, przecho­dzącej z rąk do rąk. W 1974 r. był to spektakl sprzeciwu politycznego, pełen aktualnych aluzji. "Odpoetycznienie" wyraża się m.in. w stawianiu na pewną antyestetyczność. Balladynę (gra ją Małgorzata Stachowiak) ukształtowano jako prymitywną, toporną dziewczynę, która chce używać życia i być kimś. Goplana (Krystyna Gawrońska) jest umyślnie groteskowa, Chochlik (Stanisław Skrzyński) i Skierka (Iwona Fornalczyk) ucharakteryzowani omal na strachy na wróble, bądź "utopce". Pokazuje się na scenie krew. Także - błoto (miesi je nogami Balladyna) Koncepcja spektaklu - bardzo ciekawa, ale chyba dyskusyjna. Czy np. nagromadzone ele­menty "ciemnej" groteski nie przytłoczyły częś­ciowo ironii dramatu, zamiast - odwrotnie - jej służyć? Ironii poplątania ludzkich dróg przez nieobliczalne, irracjonalne nieraz okoliczności. Czy nie za dużo bywa momentami dosłowności (owa trumienka-rekwizyt, towarzyszący wdo­wie od pierwszej sceny, aluzja do słów "zrodzi­łam trumnę dla siebie"). Pomijam już, że szereg pomysłów Kantorowskiego teatru odbiera się już trochę inaczej.

Wznowić jednak ten właśnie pomysł "spółki" było warto. I odnotować pozytywnie trzeba i całość spektaklu, i poszczególne role. Balladynie znako­micie partneruje Grabiec - na pewno jedna z lep­szych ról Zygmunta Biernata, parodiującego jakby chwilami niektórych współczesnych polityków. Ewa Kopczyńska nie idealizuje zbytnio Aliny (ma ona poczucie własności!).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji