Warszawa. Jubileusz Kazimierza Kaczora
Spektaklem "Komedianta" na deskach Teatru Powszechnego Kazimierz Kaczor świętuje w najbliższy piątek, 11 marca 50-lecie swej pracy artystycznej.
Choć okrągły jubileusz przypadał na rok 2009 uroczystości musiały poczekać - Teatr Powszechny, z którym znakomity aktor związany jest od ponad 30 lat, był wówczas w remoncie.
Kazimierz Kaczor jest popularnym aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. Zanim został aktorem i ukończył studia na krakowskiej PWST, przebył dość długą drogę. Studiował rolnictwo, następnie pracował jako lalkarz w przedstawieniach Zofii i Władysława Jaremów w krakowskiej Grotesce.
Kaczor przepracował w teatrze lalek rok, a następnie usłyszał od kolegów: "Ty masz smykałkę do lalek, idź na wydział lalkarski do szkoły teatralnej". - I wtedy zdałem, jak się należy domyślać. (...) Jestem więc magistrem sztuki aktorskiej ze specjalnością lalkarza. Ale mam też tytuł magistra, uzyskany w rok potem na wydziale aktorskim. Jestem więc podwójnym magistrem - wspominał aktor w wywiadzie dla "Dziennika Bałtyckiego - Wieczoru Wybrzeża".
Aktor ukończył krakowską PWST w roku 1965. Na scenie dramatycznej zadebiutował w roku 1965 rolą Rzeźnika w "Nie-Boskiej komedii" w reż. Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze, którego aktorem pozostał do roku 1973. Brał udział w głośnych spektaklach Konrada Swinarskiego ("Woyzeck", "Sen nocy letniej", "Dziady"), Jerzego Jarockiego ("Szewcy", "Matka", "Cymbelin"), Andrzeja Wajdy ("Biesy"), Zygmunta Hübnera ("Poskromienie złośnicy"), Józefa Szajny ("Oni", "Łaźnia", "Nowe wyzwolenie"), Bogdana Hussakowskiego ("Trojanki").
W sezonie 1973/74 był aktorem warszawskiego Teatru Współczesnego, gdzie grał m.in. w spektaklach Erwina Axera - "Lir" i "Szczęśliwe wydarzenie".
Od roku 1974 Kaczor jest członkiem zespołu Teatru Powszechnego. Zagrał tam m.in. w: "Sprawie Dantona" w reżyserii Wajdy (1975), "Barbarzyńcach" w reż. Aleksandra Bardiniego (1976), "Rozmowach z katem" w reż. Wajdy (1977), "Audiencji" w reż. Feliksa Falka (1981), "Weselu" w reż. Krzysztofa Nazara (1995), "Wesołych kumoszkach z Windsoru" (2000) i (2001) "Królu Learze" w reż. Piotra Cieplaka, "Historiach zakulisowych" w reż. Zbigniewa Zapasiewicza (2003), w "Glengarry Glen Ross" w reż. Tadeusza Bradeckiego (2004), "Czarownicach z Salem" w reż. Izabelli Cywińskiej" (2007).
Dużą popularność przyniosły mu role w telewizyjnych serialach: "Polskie drogi", gdzie zagrał Leona Kurasia; "Jan Serce", w którym wcielił się w tytułowa rolę, a także "Alternatywy 4", "Zmiennicy", "Złotopolscy".
Ma na swoim koncie również znaczące role w filmach m.in. Andrzeja Wajdy ("Człowiek z marmuru", "Bez znieczulenia", "Ziemia obiecana"), Stanisława Barei ("Nie ma róży bez ognia", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz") i Jerzego Domaradzkiego ("Planeta Krawiec", "Wielki bieg", "Łuk Erosa").
Kaczor ma też w dorobku wiele ról w Teatrze Telewizji - m.in. w spektaklach w realizacji Zygmunta Hübnera, Macieja Englerta i Kazimierza Kutza
W latach 1996-2002 pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich.