Artykuły

Gdańsk. Rosjanie i Szwedzi na XV Festiwalu Szekspirowskim

Gdański Teatr Szekspirowski stanie się ważnym europejskim centrum sztuki, będzie też siedzibą międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. Tegoroczny odbędzie się od 29 lipca do 7 sierpnia. Zobaczymy m.in. spektakle rosyjskie: "Miarka za miarkę" Teatru im. Wachtangowa z Moskwy oraz "Hamleta" i "Króla Leara" Teatru Nikołaja Kolady z Jekaterinburga.

- Będzie to wyjątkowa, najnowocześniejsza scena w Polsce - zapewnia prof. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - Otwierany dach umożliwi aktorom grę pod gołym niebem. Podłoga podzielona zostanie na podnoszone i opuszczane moduły.

Gdański Teatr Szekspirowski zaprojektował włoski architekt Renato Rizzi. Powstaje on w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego. Ma działać na zasadzie impresariatu, nie będzie więc miał stałego zespołu aktorskiego. Powinien być gotowy w ciągu dwóch lat. - Pierwsze przedstawienie planujemy jesienią 2013 roku - mówi prof. Jerzy Limon. Na inaugurację zapowiada swój przyjazd następca brytyjskiego tronu książę Karol - patron całego przedsięwzięcia.

Gdański Teatr Szekspirowski stanie się ważnym europejskim centrum sztuki, będzie też siedzibą międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, organizowanego przez Fundację Theatrum Gedanense od 1993 roku.

XV Festiwal Szekspirowski odbędzie się w dniach 29 lipca-7 sierpnia. Wiadomo już, że zobaczymy trzy spektakle rosyjskie, będą to: "Miarka za miarkę" słynnego Teatru im. J. Wachtangowa z Moskwy oraz dwa spektakle Teatru Nikołaja Kolady z Jekaterinburga - "Hamlet" i "Król Lear". Uchodzący za najwybitniejszego dramatopisarza współczesnej Rosji Nikołaj Kolada urodził się w kazachskim sowchozie, ukończył szkołę teatralną, jest reżyserem i aktorem. Przedstawienie "Shaking Shakespeare" pokaże niemiecki teatr z Rumunii.

Wreszcie udało się zaprosić Teatr Pieśń Kozła z "Makbetem". O tym przedstawieniu pisano po premierze - "Makbet" Pieśni Kozła to wydarzenie sezonu. Jakby przyjechał prosto ze Stratfordu. Tak pięknie jest mówiony w języku czasów Szekspira, w rytmie niosącym tajemnicę ludzkiego istnienia. Przyjedzie Anatomia Ensemble z Finlandii, aktorzy zagrają spektakl "Anatomia Lear". Jest to spektakl mroczny, intrygujący - Leara zagra kukiełka. Royal Dramatic Theatre ze Sztokholmu pokaże "Makbeta". Być może uda się zaprosić "Hamleta" z Korei Południowej (Yohanza Theatre Company). Zespół gościł już w Gdańsku na Festiwalu Szekspirowskim.

Czynione są starania o zdobycie funduszy na przyjazd "Burzy" w reżyserii Oskarasa Korsunovasa (Teatr OKT z Wilna). Na pewno zobaczymy trzy polskie spektakle nominowane do nagrody Złotego Yoricka. Jury podczas festiwalu wyłoni zwycięzcę. Szczegółowy plan XV Festiwalu Szekspirowskiego poznamy w czerwcu.

W sobotę, 5 marca dwudzieste urodziny świętowała Fundacja Theatrum Gedanense. Do Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku przybyli zacni goście. Profesor Jerzy Limon uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Były gratulacje, pamiątkowe zdjęcie, wreszcie wjechał ogromny tort, z którego wyskoczyła piękna dziewczyna.

Oczywiście, cóż by to było za szekspirowskie święto bez trzech wiedźm z "Makbeta". Wywróżyły one profesorowi, że teatralne plany uda się szczęśliwie zrealizować.

Już 6 maja rozpoczną się kolejne urodziny Szekspira. Teatr im. H. Modrzejewskiej z Legnicy pokaże "Kochanków z Werony" w reżyserii Jacka Głomba. W spektaklu oprócz aktorów wystąpią również mieszkańcy Dolnego Miasta. Spektakl grany będzie w zajezdni tramwajowej na Dolnym Mieście.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji