Artykuły

Kraków. Darmowy przejazd do wybranych instytucji kultury

Od 7 grudnia jadący do teatrów, opery czy filharmonii są uprawnieni do darmowych przejazdów komunikacją miejską na dwie godziny przed wydarzeniem kulturalnym; za darmo mogą także podróżować 5 godzin po nich.

Jedynym warunkiem jest posiadanie ważnego biletu wstępu na spektakl. Powstał jednak problem z interpretacją tej ulgi; teraz radni postanowili wskazać, gdzie będziemy mogli jechać komunikacją miejską bez biletu.

Według uchwały Rady Miasta bezpłatne przejazdy na niektóre imprezy kulturalne obowiązują w dniu ważności biletu wstępu - w okresie dwóch godzin przed i pięciu po wskazanym na bilecie czasie rozpoczęcia imprezy. - Tak określony przedział umożliwi widzom i słuchaczom dojazd komunikacją miejską do placówki kulturalnej, w której odbywa się koncert czy spektakl, a następnie po zakończeniu imprezy powrót do domu - podano.

Inicjatywę w sprawie wprowadzenia takich uprawnień podjął Krakowski Oddział Związku Artystów Scen Polskich argumentując, że choć niewystępujące jak dotąd w żadnym polskim mieście, a spotykane w niektórych miastach europejskich, będzie "stanowiło promocję Krakowa jako kulturalnej stolicy Polski". Ma to zwiększyć atrakcyjność turystyczną Krakowa oraz poprawić frekwencję na spektaklach teatralnych i koncertach. Dodano, że powinno też wpłynąć na decyzje o wyborze środka podróży na korzyść transportu publicznego. Ze statystyk wynika, że np. w 2008 roku ponad 1 mln osób było w teatrach lub uczestniczyło w koncertach. Dla oszacowania kosztu wprowadzenia pomysłu przyjęto, że dotychczas ok. 30 proc. z tej liczby, czyli ok. 300 tys. osób, korzystało z komunikacji miejskiej, płacąc za przejazd. Lidia Bogacz-Popiel, zastępca przewodniczącego Oddziału Krakowskiego Związku Artystów Scen Polskich podała, że w maju 2010 roku zaproponowała, by w Krakowie wprowadzić tę ulgę i podała, że chodzi m.in. o "teatr, operę czy filharmonię". Nie sądziła, że takie sformułowanie zostanie dokładnie przyjęte, bez doprecyzowania. I powstał problem, co to dokładnie oznacza.

Sugerowano, iż powinny być honorowane wszystkie tzw. bilety twarde (na których podano m.in. nazwę instytucji i rodzaj spektaklu czy koncertu) wydawane przez instytucje kultury Krakowa, także np. do teatrów off-owych czy właśnie Capelli Cracoviensis, a kontrolerzy obiecali patrzeć łaskawym okiem na Capellę. Jednak w związku z tym, że nie ma listy instytucji, która pomogłaby w identyfikacji uprawnień, kontrolerzy musieli do tej pory sami decydować czy jakiś bilet, np. do teatru, rzeczywiście uprawnia do bezpłatnej podróży. - W związku z tymi niejasnościami kontrolerzy działali elastycznie - nie mieliśmy odwołań pasażerów - zapewnia Marek Gancarczyk, rzecznik MPK.

Po kilku miesiącach gmina postanowiła jednak ułatwić kontrolerom zadanie i właśnie przygotowano listę instytucji, na których spektakle czy koncerty będzie można jechać za darmo. - Podjęliśmy konsultacje w tej sprawie, by zapisy uchwały Rady Miasta zostały doprecyzowane, Na liście, przygotowanej we współpracy z Wydziałem Kultury i ZASP, znalazło się 14 instytucji; rzeczywiście nie wszystkie są na tej liście, ale chodziło o promocję tych wiodących - powiedział nam Henryk Kamski, wicedyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. - My byliśmy przeciwni umieszczaniu na tej liście Krakowskiego Biura Festiwalowego - przyznaje Barbara Szałapak, szefowa krakowskiego ZASP. - Jeśli chodzi o brak innych na tym wykazie - teraz każdy może założyć stowarzyszenie czy teatr i to trudno byłoby rozeznać.

- Nie rozumiem takiej polityki kulturalnej miasta, która segreguje; to ignorancja, ale my będziemy nadal robić swoje - mówi Piotr Sieklucki, dyrektor generalny Teatru Nowego. - Przecież my też korzystamy z miejskich pieniędzy - w otwartych konkursach ofert, a nasze bilety można kupić w Punkcie Informacji Miejskiej. Nasza publiczność to w 70 proc. ludzie młodzi, których bezpłatnym przejazdem można dodatkowo zachęcać do uczestniczenia w kulturalnych wydarzeniach.

Krakowskie publiczne instytucje kultury, których bilety wstępu uprawniają do bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską: * Narodowy Stary Teatr * Teatr im. Juliusza Słowackiego * Krakowski Teatr - Scena STU * Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska * Teatr im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego "Bagatela" * Teatr KTO * Teatr Ludowy * Teatr Łaźnia Nowa * Balet Dworski "Cracovia Danza" * Filharmonia im. Karola Szymanowskiego * Opera Krakowska * Orkiestra Capella Cracoviensis * Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia * Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Te instytucje, najpóźniej od 1 stycznia 2012 r., będą musiały umieszczać na biletach wstępu na spektakle lub koncerty specjalny nadruk o uprawnieniach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji