Artykuły

Gdańsk. Widowisko na budowie

Rusza budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jego budynek ma się stać nową wizytówką miasta. Pierwsze spektakle będzie można obejrzeć w połowie 2013 roku, a już dziś na budowie widowisko "Triumf ognia, ciała i maszyn"

Gdański Teatr Szekspirowski stanie w centrum miasta, przy ulicy Bogusławskiego: na działce pomiędzy tyłami siedziby Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Domu Harcerza. Będzie to najnowocześniejsza scena w Polsce i - jednocześnie - pierwszy teatr dramatyczny w III RP wybudowany od fundamentów (dotąd na takie cele adaptowano istniejące już miejsca). Budynek, zaprojektowany przez Włocha Renato Rizziego odwoływać się będzie do funkcjonującej od początku XVII wieku w Gdańsku teatru elżbietańskiego, czyli z niezadaszoną sceną. Drewniana konstrukcja obudowana będzie ceglaną "szkatułą", nawiązującą do średniowiecznej architektury miasta. Otwierany dach umożliwi pokazywanie spektakli w warunkach elżbietańskich.

W sobotę działka oficjalnie zostanie przekazana generalnemu wykonawcy - firmie Pol-Aqua, która zwyciężyła w przetargu. W praktyce oznacza to, że od najbliższego poniedziałku budowa ruszy pełną parą. Rozpoczęcie inwestycji jest realizacją głównego celu Fundacji Theatrum Gedenense. Jej założyciele musieli jednak na ten dzień czekać aż dwadzieścia lat. Przez ten czas musieli pokonać wiele przeszkód, przede wszystkim zdobyć środki na inwestycję (tu pomogły samorządy i grant z Unii Europejskiej). Do tego doszło m. in. zamieszanie wokół konkursu architektonicznego, który został oprotestowany, ciągnący się latami konflikt z ówczesnym Urzędem Ochrony Państwa, który nie chciał zrezygnować z parkingu na działce Fundacji czy sprzeciw gdańskich stowarzyszeń, którym nie spodobała się zaproponowana forma architektoniczna teatru i sprawa zakończyła się w sądzie.

Budynek ma zostać ukończony w listopadzie 2012 roku. Jednak jego oficjalna inauguracja - na której swoją obecność już zapowiedział książę Karol, patron Fundacji - zaplanowana została na wrzesień 2013 roku. - Te miesiące dajemy sobie na wyposażenie sceny - tłumaczy Jerzy Limon, prezes Theatrum Gedanense i dyrektor GTS-u. - Choć nie wykluczam, że pierwsze spektakle zostaną u nas pokazane przed wrześniem.

Tym samym Gdańsk wreszcie dołączy do grona innych dużych polskich miast - takich jak Wrocław, Poznań, Kraków czy Łódź - w których działają przynajmniej dwa teatry dramatyczne. Jerzy Limon: - Czy będziemy konkurencją dla Teatru Wybrzeże? W pewnym stopniu pewnie tak. Choć ja myślę raczej o współpracy z tą sceną.

GTS nie będzie miał stałego zespołu artystycznego. Ma być sceną impresaryjną: będzie miejscem prezentacji spektakli gościnnych, ale ma również produkować własne przedstawienia. Przygotowywać je będą twórcy zakontraktowani na przygotowanie konkretnego tytułu i zagranie go określoną ilość razy. Na scenie będzie można także oglądać spektakle Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. Poza tym teatr ma służyć celom edukacyjnym oraz prezentacji innych form sztuki. - Nie wyobrażam sobie innego spektaklu na inaugurację sceny, niż "Hamlet" - mówi Limon. - Choć oczywiście nie będziemy się ograniczać tylko do tekstów Szekspira. Chciałbym, aby pierwsze przedstawienie pokazało w pełni możliwości sceny. Jestem już "po słowie" z Krzysztofem Warlikowskim, bierzemy także pod uwagę jednego z angielskich reżyserów.

Sobotnie przekazanie działki generalnemu wykonawcy uświetni je wydarzenie artystyczne "Triumf ognia, ciała i maszyn", przygotowane przez Roberta Florczaka z sopockiego Sfinksa. W programie m. in. "balet" buldożerów, muzyka w wykonaniu Wojciecha Mazolewskiego miksowana na żywo z tekstami Szekspira i pokaz pirotechniczny. Start o godz. 18.30, wejście od ul. Zbytki, wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji