Artykuły

Olsztyn. Premierowy weekend

Weekend w Teatrze im. Stefana Jaracza upłynie pod hasłem dramatu psychologicznego. W sobotę zobaczymy "Śmierć i dziewczynę" Ariela Dorfmana, w niedzielę "Mur" Sartre'a.

Chilijski dramaturg i francuski filozof. Teatr laboratoryjny i dramat skonstruowany jak wzorcowy thriller filmowy. Oparte na faktach opowiadanie czołowego egzystencjalisty, Jeana Paula Sartre'a zainspirowało kolumbijskiego reżysera Giovanny Castellanosa. Realizacji dramatu Ariela Dorfmana, zrealizowanego m.in. w filmowej wersji przez Romana Polańskiego, podjął się Marek Wortman.

Pole do własnych kreacji

Rozważania, strach, oczekiwanie, towarzyszące trójce bohaterów skazanych na śmierć, to temat spektaklu "Mur". W spektaklu występuje siedmioro słuchaczy Studium Aktorskiego. - W spektaklu zmagamy się z tematem śmierci - mówi Giovanny Castellanos, reżyser. - Zaproponowałem realizację tego utworu w konwencji teatru-laboratorium. Jestem tu bardziej przewodnikiem dla młodych aktorów niż reżyserem. Zależy mi aby, był to spektakl żywy, zostawiłem artystom pole do własnych kreacji postaci, poszukiwania prawdy.

Autorką muzyki jest Karolina Wojaczek, wiolonczelistka i improwizatorka, którą usłyszymy na żywo.

Nieobce sprawy

Problem winy i kary, zamiana ról kata i ofiary, nienawiść i przebaczenie, racje pokrzywdzonych wobec paragrafów strzegących praw demokracji. To tematy, z których wybitny chilijski dramaturg wywiódł uniwersalne przesłanie wciąż aktualne pod każdą szerokością geograficzną. - "Śmierć i dziewczyna" zawiera pełną tajemnic i zaskoczeń sensacyjną intrygę, a jej bohaterowie nie od razu odsłaniają swoje oblicze - mówi Marek Wortman, reżyser. Mam nadzieję, że dzięki temu inscenizacja nasza będzie oglądana ze sporym zainteresowaniem. Tym bardziej że porusza w aluzyjny sposób sprawy, które nie są nam obce. Myślę o histerii teczkowej, działalności komisji śledczych czy o torturach w bagdadzkim więzieniu...

W spektaklu wystąpi Agnieszka Grzybowska, Artur Steranko, Rafał Walentowicz (gościnnie). Autorem scenografii jest Bogusław Cichocki.

***

* Giovanny Castellanos, 25-letni Kolumbijczyk, reżyser m.in. spektaklu "Pętla" na podst. Marka Hłaski w olsztyńskim teatrze. Ukończył wydział reżyserski krakowskiej PWST. Ma na swoim koncie realizacje w Kolumbii, USA, Niemczech, Hiszpanii i Polsce.

*Marek Wortman, absolwent polonistyki UW i łódzkiej filmówki. Reżyser teatralny i filmowy, autor słuchowisk. Zrealizował m.in. na scenie "Białe noce" Dostojewskiego, "Przerżnąć sprawę" Mameta Davida, film telewizyjny "Opowieść", "Gdzie jest bohater", "Biała gorączka", "Wielki wóz" oraz spektakle dla teatru telewizji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji