Artykuły

Warszawa. Koncerty i spektakle dla Chopina

Recitale chopinowskie Janusza Olejniczaka, Kevina Kennera i Daniła Trifonowa oraz cykl pieśni Krzysztofa Pendereckiego znalazły się m.in. w programie obchodów 201. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Obchody odbędą się w dniach 27 lutego-1 marca.

Recital chopinowski Janusza Olejniczaka, który zagra w niedzielę 27 lutego na Zamku Królewskim w Warszawie, rozpocznie cykl uroczystości związanych związanych z 201. rocznicą urodzin Chopina.

Pianista zagra na fortepianie Erard z 1838 roku. Będzie to pierwsza prezentacja historycznego instrumentu, który został zakupiony przez Narodowy Instytut Chopina w listopadzie ubiegłego roku.

Patronat nad niedzielnym recitalem objął prezydent Bronisław Komorowski.

1 marca - w dzień urodzin Fryderyka Chopina - w południe w Żelazowej Woli z recitalem chopinowskim wystąpi Kevin Kenner. Amerykański pianista także zagra na tym nowo zakupionym historycznym fortepianie. Na żywo koncert będzie można usłyszeć również na antenie Polskiego Radia.

Tego dnia wieczorem w Filharmonii Narodowej w Warszawie koncert fortepianowy e-moll wykona Danił Trifonow. Laureatowi drugiej nagrody XVI Konkursu Chopinowskiego będzie towarzyszyć orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego.

W drugiej części wieczoru zgromadzona w filharmonii publiczność usłyszy napisany specjalnie na zakończenie Roku Chopinowskiego cykl pieśni "Powiało na mnie morze snów Pieśni zadumy i nostalgii na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę" Krzysztofa Pendereckiego. Swój najnowszy utwór muzyk skomponował do wierszy polskich poetów.

Cykl pieśni Pendereckiego wykonają: sopran Wioletta Chodowicz, mezzosopran Agnieszka Rehlis, baryton Mariusz Godlewski oraz Chór Filharmonii Narodowej i orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją samego kompozytora.

28 lutego w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej zostanie zaprezentowany m.in. powstały na zamówienie Biblioteki Polskiej w Paryżu utwór "L'Essence intime des choses" na głos i fortepian Huquesa Dufourta oraz projekt "Chopin Genius Loci" Włodzimierza Nahornego. Sekstet Nahornego zagra skomponowane przez muzyka utwory, które stanowią połączenie muzyki poważnej i jazzu.

Cyklowi koncertów towarzyszyć będą spektakle teatralne. 27 lutego aktor Andrzej Seweryn przedstawi inspirowany korespondencją Chopina monodram "Monsieur Pichon". Akompaniować mu będzie zespół Motion Trio.

"Monsieur Pichon" - utwór, w którym muzyka przeplata się z muzyką - stworzył dramaturg Salome Broussky na zamówienie Biblioteki Polskiej w Paryżu. Premiera spektaklu w stolicy Francji odbyła się w październiku ubiegłego roku.

Tego dnia Białostocki Teatr Lalek wystąpi ze spektaklem "Chopin-impresja", a Teatr Konsekwentny - "Mały Chopin".

Choć według urzędowego zapisu w metryce chrztu Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego, sam kompozytor podawał datę 1 marca i ta była uznawana za dzień urodzin kompozytora zarówno przez jego rodzinę i przyjaciół, jak i organizatorów obchodów tej rocznicy.

Obchody rocznicy urodzin najwybitniejszego polskiego kompozytora organizuje od 2002 roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Filharmonią Narodową i Programem Drugim Polskiego Radia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji