Artykuły

Moskwa. Polski teatr na Festiwalu Złota Maska

Sześć spektakli teatralnych, czytanie dramatów, spotkania z artystami i polsko-rosyjski "okrągły stół" teatralny to program projektu "Teatr Polski w Moskwie", który zostanie zaprezentowany w dniach 4-24 marca podczas Festiwalu Teatralnego Złota Maska w Moskwie.

Złota Maska to ogólnokrajowy festiwal rosyjskiego teatru odbywający się wiosną każdego roku w Moskwie i obejmujący najważniejsze przedstawienia z całego kraju. Podczas festiwalu jest wręczana nagroda Złotej Maski, wyróżnienie przyznawane przez rosyjski Związek Teatralny za spektakle we wszystkich dziedzinach sztuki scenicznej, takich jak dramat, opera, balet, taniec nowoczesny, operetka, musical czy teatr lalkowy. W ramach festiwalu od pięciu jest także prezentowana twórczość teatralna z innych krajów.

- W tym roku szczególna uwaga zostanie skierowana na Polskę i jej twórców, którzy zaprezentują swoje dzieła. Program "Teatru Polskiego w Moskwie" został opracowany przez polsko-rosyjski zespół kuratorów. Znalazło się w nim pięć najnowszych polskich spektakli tak uznanych twórców jak Krystian Lupa, Maja Kleczewska czy Krzysztof Warlikowski oraz utwór teatralno-muzyczny "Koprodukcja" specjalnie przygotowany przez Komunę Warszawa i rosyjski Liquid Theatre - relacjonował podczas środowej konferencji prasowej Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza współorganizującego projekt.

Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane spektakle "(A)pollonia" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, "Babel" w reż. Mai Kleczewskiej, "Mała narracja" w reż. Wojtka Ziemilskiego, "Persona/Marilyn" w reż. Krystiana Lupy, "T.E.O.R.E.M.A.T." w reż. Grzegorza Jarzyny oraz "Koprodukcja" Komuny Warszawa i Liquid Theatre. Będą im towarzyszyć czytania najnowszej polskiej dramaturgii m.in. "Amazonii" Michała Walczaka i "My, dzieci sieci" Doroty Masłowskiej; spotkania z reżyserami i aktorami, dyskusje oraz panele m.in. polsko-rosyjski "okrągły stół" teatralny.

Utworem specjalnie przygotowywanym z okazji festiwalu jest "Koprodukcja" Komuny Warszawa i rosyjskiego Liquid Theatre. - Miejsce prezentacji będzie moskiewski Dworzec Kijowski, piękne i stare miejsce. Postanowiliśmy wykorzystać w partyturze taki naturalny podkład muzyczny, jakim jest rozkład jazdy pociągów przyjeżdżających i odjeżdżających z dziewięciu moskiewskich dworców w ciągu 24 godzin. Libretto to filozoficzna rozprawa o czekaniu i dworcu znajdującym się jakby "pomiędzy" wydarzeniami życia codziennego. Bohaterami zaś jest fikcyjna para zamieszkująca z wyboru moskiewskie dworce, dla której są one takim miejscem "poza światem". Prezentacja odbędzie się w normalny dzień, bez przerywania pracy dworca, widzowie otrzymają słuchawki, a całość wzbogaci taniec artystów z Liquid Theatre - opowiadał Grzegorz Laszuk z Komuny Warszawa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji