W roli głównej dramatu: Dom Aktora
- Ten dom i jego otoczenie wyglądają tak, jak częstochowska kultura - alarmują sąsiedzi Domu Aktora. Kiedy dobijali się do poprzednich władz miasta, teren został jedynie posprzątany.
Listy do komisarza Częstochowy - że budynek jest brudny, odrapany i w złym stanie technicznym, a przy wjeździe usypane są kupy gruzu - napisał we wrześniu i październiku 2010 roku Robert Lawa, sąsiad Domu Aktora. Teraz pisze do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka. "Firma mojej życiowej partnerki często gości w Częstochowie znanych aktorów teatralnych i filmowych oraz innych artystów" - pisał Robert Lawa. - "Często chcą zobaczyć Dom Aktora, miejsce zamieszkania kolegów po fachu, i jest totalna kompromitacja!".
Po tej interwencji teren wokół budynków - mieszkalnego i gospodarczego - uporządkowano, gruz zniknął. Ale Lawa pisze dalej: dom trzeba ocieplić i odmalować.
W pięćdziesięcioletnim Domu Aktora mieszkają młodzi aktorzy i kilkoro emerytów naszej sceny. Są tam też pokoje gościnne dla przyjezdnych artystów (Częstochowa prawdopodobnie jako jedyna w Polsce ma dom aktora, inne miasta wynajmują mieszkania komunalne lub nocują gości w hotelach). Pozostałe mieszkania wynajmowane są lokatorom. Fundusz remontowy powstający dzięki ich wpłatom jest znikomy.
- Budynek już od dawna wymaga remontu kapitalnego. Nie stać nas na więcej niż prace konserwacyjne i bieżące remonty - mówi dyrektor Teatru im. Mickiewicza Robert Dorosławski. Teatr jest administratorem Domu Aktora należącego do miasta.
Zdaniem Dorosławskiego ocieplanie budynku i malowanie jest przy obecnym stanie technicznym wyrzucaniem pieniędzy. - Najlepiej byłoby zburzyć ten budynek i postawić w jego miejscu apartamentowiec, w którym teatr miałby pokoje. Nie tylko nie obciążałby nas kosztami, ale jeszcze przynosił zyski. Mam nadzieję, że kiedyś działka z Domem Aktora stanie się w pełni naszą własnością, a rzeczywistość finansowa pozwoli na inwestowanie.
Terenem wokół Domu Aktora zajmuje się dwóch pracowników technicznych teatru: koszą trawę, porządkują i dokonują drobnych napraw. Część budynku gospodarczego zajmuje natomiast firma garmażeryjna. Gruz po remontach, czy odpadki z produkcji, niestety, nie zawsze zabierane są na czas przez przedsiębiorstwo oczyszczania.
- To dziwne, że w czasach lepszej koniunktury gospodarczej nie znaleziono pieniędzy na modernizację Domu Aktora - komentuje Sylwia Bielecka z Biura Prasowego UM. - Priorytetem dla miasta są niezbędne inwestycje i remonty w budynku samego Teatru. Np. w tegorocznym budżecie znalazło się 450 tys. na konieczny dla funkcjonowania obiektu system wczesnego wykrywania pożarów. Niestety, stan finansów miasta uniemożliwia przeprowadzenie poważnego remontu w Domu Aktora. Potrzeba na to kilka milionów złotych.