Artykuły

"Śmiertelny taniec" w Teatrze Telewizji

"Śmiertelny taniec" Augusta Strindberga (1849-1912) znany widzom teatralnym i telewizyjnym jako "Taniec śmierci" (dwie wersje tłumaczenia oryginalnego tytułu sztuki) - zawiera, według określenia samego autora, "odkrycia psychologiczne bez tak zwanej kobiecej nienawiści. Jest zwarty w formie, wzniosły w rezygnacji i wielki w przebaczeniu" (autor do Emila Scheringa, niemieckiego tłumacza ego dzieł).

Do tematu konfliktów małżeńskich i tzw. walki płci wracał Strindberg wielokrotnie w swoich utworach. Niewątpliwie pozostaje to w pewnym związku z przeżyciami osobistymi pisarza, który miał życie burzliwe i tragiczne, cierpiał na manię prześladowczą, trzy razy żenił się i rozwodził.

Ośrodek Telewizyjny w Krakowie po raz drugi zrealizował "Śmiertelny taniec". W lutym 1969 r. "Taniec śmierci" - bo taki był wówczas tytuł spektaklu, wyreżyserował Bogdan Hussakowski. Grali: Zofia Niwińska, Kazimierz Fabisiak, Jerzy Nowak.

Obecne przedstawienie - nada krakowska TV 2 listopada o godz. 21.25 w programie pierwszym. Przekład - Władysław Krzemiński, opracowanie tekstu i reżyseria - Piotr Paradowski, scenografia - Mariusz Chwedczuk, obsada: Alicja - Izabella Olszewska, Kapitan - Andrzej Szalawski, Bert - Kazimierz Witkiewicz, Witkiewicz, Kobieta - Melania Sadecka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji