Artykuły

Federico Garcia Lorca "Panna Rosita"

Ona i on, oboje młodzi, pełni życia i uroku. Kochali się i wkrótce miłość ta miała być uwieńczona małżeńskim węzłem, ale wola rodziny i obowiązki wezwały go daleko za ocean. Ona została z jego przyrzeczeniami powrotu. Czekała haftując ślubną wyprawę. On pisał listy. Lata mijały, wiele lat, aż któregoś dnia przyszedł list powiadamiający o zerwaniu i ślubie zawartym z inną.

Historię tę można zapewne rozegrać w różnych tonacjach.

Mogła się ona stać dramatem psychologicznym o zawiedzionej miłości, sztuką o niszczącym działaniu czasu, sile pieniądza, jako że porzucono Rositę dla panny majętnej.

Federico Garcia Lorca (1899-1936), znakomity hiszpański poeta, ten, który odświeżył i nadał nowe blaski hiszpańskiej i cygańskiej romancy, historię Rosity potraktował zupełnie inaczej. Uczynił z niej sceniczną balladę o miłości, przemijaniu, życiu ludzkim pełnym dziwacznych, smutnych i pięknych spraw. Stałym motywem sztuki, jak refren powracającym, jest wiersz o róży, róży niezwykłej, zakwitającej tylko raz, tylko na jeden dzień rozchylającej swój kwiat:

Rano, gdy się otwiera,

bywa jak krew czerwona.

ku wieczorowi - bieleje

jak sól, jak morska piana

A kiedy noc zapada,

płatek za płatkiem opada.

I tak właśnie przebiegło życie Rosity: od pierwszych porywów miłości i młodości przez pełne nadziei i tęsknoty oczekiwanie, aż po rezygnację i smutek samotności ostatecznej i nieodwołalnej, życie, które było trwaniem, biernością.

Teatr TV prezentuje tę sztukę w roku, w którym mija trzydzieści lat od chwili, gdy jej autor poniósł śmierć z rąk żandarmów faszystowskiej Guardia Civil, gdy padł jeden z największych poetów Hiszpanii, którego wiersze krążyły wśród hiszpańskiego ludu, śpiewane i recytowane przez żołnierzy walczących w obronie republiki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji