Artykuły

Warzsawa. Kultura w walce o Europejską Stolicę Kultury

Kultura bliżej mieszkańców stolicy i współpraca z zagranicznymi artystami - to jedne z najważniejszych pomysłów władz Warszawy, by zdobyć prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Wyniki konkursu, którego w Polsce organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zostaną ogłoszone 21 czerwca w Warszawie. Miasto, które uzyska tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, otrzyma nagrodę im. Meliny Mercouri w wysokości 1,5 mln euro. Pieniądze te mają pomóc zwycięzcy rozwinąć ofertę kulturalną tak, by mogło przyciągnąć międzynarodową publiczność.

- Ważnym elementem konkursu jest to, by kultura była bliżej mieszkańców miasta. Ich zaangażowanie w projekty kulturalne, oferowane przez miasto, będzie jednym z decydujących kryteriów oceny - powiedziała w piątek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak podkreśliła, tytuł Europejskiej Stolicy Kultury ma pomóc Warszawie stać się liderem w Europie.

Według kierownika artystycznego ds. konkursu Grzegorza Piątka, atutem Warszawy w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 są kontakty z dużymi instytucjami międzynarodowymi. - Dzięki temu jest ona w stanie wyprodukować program, który będzie mieć naprawdę rezonans europejski - powiedział PAP Piątek. Podkreślił, że program ma być nie tylko wizytówką Warszawy, ale także

laboratorium dla Europy. - Stawiamy również na twórców i myślicieli z innych krajów - podkreślił.

Pierwszym krokiem Piątka, który funkcję kierownika artystycznego ds. konkursu pełni od początku stycznia, będzie przeprowadzenie w najbliższych tygodniach konsultacji z warszawiakami, artystami i organizacjami pozarządowymi. - Chcę nasz program nasycić projektami realnymi, w których warszawiacy będą chcieli brać udział, a nie moimi, czy wąskiego grona osób - powiedział.

Artystycznego programu dla Warszawy, z którym będą się utożsamiać jej mieszkańcy, oczekuje od Piątka Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik prezydenta m. st. Warszawy ds. Europejskiej Stolicy Kultury 2016. - Programem przygotowanym nie przez sztab urzędników, lecz przez fachowca wyłonionego w otwartym przetargu, za którym stoi społeczne poparcie, chcemy pokazać, że Warszawa podchodzi bardzo poważnie do tego tytułu - podkreśliła Czeszejko-Sochacka.

Ratusz na spotkaniu z dziennikarzami nie chciał zdradzić szczegółów swojej strategii, ponieważ "wśród kandydatów konkursu jest duża konkurencja i pomysły lepiej utrzymywać w tajemnicy". - Nikt się nie chce dzielić poszczególnymi projektami, bo to jest konkurs - zaznaczył Piątek.

W maju br. miasta starające się o pełnienie roli Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku złożą w resorcie kultury ostateczne aplikacje. W Polsce - poza Warszawą - o tytuł walczą Lublin, Wrocław, Katowice i Gdańsk.

Konkurs składa się z dwóch etapów - selekcji wstępnej (wybór 2-4 miast) i końcowej wybór jednego konkretnego miasta). Po zakończeniu obu etapów minister kultury nominuje jedno miasto do tytułu i przekaże swą decyzję instytucjom europejskim. Ostateczną decyzję, po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego i zaleceniach Komisji Europejskiej, podejmie Rada UE.

Idea Europejskiej Stolicy Kultury zrodziła się 13 maja 1985 roku, podczas spotkania Rady Europejskiej Ministrów Kultury. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri. Od 2005 roku Europejską Stolicą Kultury są dwa miasta, jedno ze starej Unii, drugie - z państw nowo przyjętych. W 2016 r. tytuł ten przypadnie miastu w Hiszpanii i w Polsce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji