Artykuły

Lubuskie. Nominacje do nagrody Ale Sztuka!

Znamy dziesiątkę wydarzeń kulturalnych nominowanych do statuetki Ale Sztuka! Wśród nich są kabaret Hrabi, Teatr im. Osterwy, zespół Kawałek Kulki, Adam Bałdych i performerki z grupy Sędzia Główny.

Po blisko trzech tygodniach od momentu ogłoszenia konkursu "Ale Sztuka!" do trzech redakcji - "Gazety Wyborczej", Radia Zachód i TVP Gorzów wpłynęło mnóstwo listów z blisko 100 propozycjami. Bardzo dziękujemy!

Ilość Państwa listów świadczy, że mamy się czym pochwalić, a wydarzenia kulturalne nagradzać warto.

Wczoraj kapituła złożona z przedstawicieli trzech redakcji wyłoniła dziesiątkę nominowanych do nagrody. Przez najbliższe dni będziemy na łamach "Gazety" prezentować ich sylwetki. Statuetki w formie wykrzyknika odbierze tylko trójka, ale wygraliśmy wszyscy. Oto wybrani przez kapitułę konkursową:

Adam Bałdych - kompozytor, skrzypek, producent. Pochodzi z Gorzowa. Napisał muzykę m.in. do spektakli "Żegnaj książę" w reż. Rafała Matusza, "Przyjaznych dusz" Roberta Czechowskiego czy "Allo, Allo" Jana Tomaszewicza. Stworzył udany projekt Damage Control.

Grupa Sędzia Główny - duet performerski tworzą dwie absolwentki wydziału artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego - Aleksandra Kubiak i Karolina Wiktor. Jak pisze Wojciech Kozłowski, dyrektor zielonogórskiej galerii BWA, "Ich performansy stanowią ważną wypowiedź o świecie, cielesności, przemijaniu, mediach". W tym roku Kubiak i Wiktor były nominowane do Paszportu "Polityki".

Jazz Klub Pod Filarami i Bogusław Dziekański - w ub. roku zaproszenia do klubu przyjęli m.in. Mike Stern, i Didier Loockwood. Udało się stworzyć niepowtarzalny klimat koncertów, na które zawsze przybywają tłumy. Odbył się cykl koncertów TERAZ MY, czyli prezentacja nowych projektów w gorzowskim środowisku jazzowym.

Kabaret Hrabi - top polskiego kabaretu. Formację tworzą m.in. Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamysz z byłego kabaretu Potem. - To najambitniejszy wśród śmiesznych i najśmieszniejszy wśród ambitnych - mawia o Hrabim Władysław Sikora, ojciec chrzestny Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Publiczność do łez bawili programami "Kobieta i mężczyzna" czy "Savoir - vivre".

Kawałek Kulki - gorzowski zespół powstał w 2001 r. Wydał płytę "Noc poza domem/error". Przemyślaną, szalenie nastrojową, gatunkowo muzycznie nieokreśloną. Nocny Szlak Kulturalny - impreza, która sprawiła, że przez jedną noc Gorzów wyjątkowo tętnił kulturą. W jednym miejscu grał Teatr Kreatury, w innym słychać było muzykę Elvisa, dalej brzmiały koncerty smyczkowe.

Piekarnia Cichej Kobiety - bluesowa mekka regionu. Wystąpił m.in. Mud Morgenfield. Organizował także Wieczory Mistrzów, przypominające wybitnych zielonogórzan.

Zespół Raz Dwa Trzy - grupa częściowo wywodząca się z Zielonej Góry wydała genialną płytę "SkąDokąd". Zespół istnieje już od ponad 20 lat.

Teatr im. Osterwy - sprawca Gorzowskich Spotkań Teatralnych i wyjątkowej Sceny Letniej. Teatr zorganizował także nietypowy koncert na skrzyżowaniu, na którym zagrał Artur Dutkiewicz. Trudno nie zauważyć sukcesu spektaklu "Trzy razy Piaf" [na zdjęciu], zagranego już 137 razy. Zawsze przy pełnej widowni.

"Warsztaty Malarskie", Biblioteka w Krzeszycach - organizuje wystawy, koncerty, międzynarodowe warsztaty malarskie. Gromadzona tu kolekcja współczesnego malarstwa sprawia, że do biblioteki wchodzi się jak do muzeum.

Kto zdobędzie statuetkę Ale Sztuka!, dowiemy się 10 lutego na uroczystym przyznaniu nagród w gorzowskim hotelu Mieszko.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji