Artykuły

Prawo do wątpliwości

Filmy [oparte na bajkach z Królestwa Lailonii] prezentowano w Kanie w minioną sobotę i niedzielę. Licznie przybyła na spotkanie z Janem Zamojskim publiczność miała okazję porozmawiać ze scenarzystą, a jednocześnie historykiem filozofii, o kulisach realizacji i trudzie znalezienia filmowego języka dla bajek Kołakowskiego - pisze Marek Osajda w Kurierze Szczecińskim.

Czy można żyć bez twarzy? " Wielu ludzi żyło bez twarzy, ale czy tak żyje się lepiej?". To jedno z najciekawszych pytań, które stawia Leszek Kołakowski w bajce pt. " Piękna twarz". Jest ona jedną z " Czternastu bajek z Królestwa Lajlonii" autorstwa najwybitniejszego polskiego filozofa.

Większość tych bajek, jedenaście, zostało sfilmowanych przez znanych polskich twórców filmów animowanych, którzy przygotowali je w oparciu o scenariusze Jana Zamojskiego, napisane w latach 90. XX w.To on był pomysłodawcą cyklu, który zrealizowała telewizja publiczna w nieistniejącym już od kilku lat poznańskim Studiu Filmów Animowanych. Filmy, które powstały dzięki uporowi scenarzysty, były prezentowane na ponad 70 krajowych oraz zagranicznych festiwalach i zdobyły 31 nagród, w tym wiele prestiżowych. Do dziś cieszą się uznaniem. Można powiedzieć, że coraz większym, bo ciągle są zapraszane nie tylko na festiwale, ale także na pokazy przy okazji różnych imprez kulturalnych, a zanosi się na to, że niebawem będzie można kupić je wszystkie na płytach CD. Trudno zatem się dziwić, że dotarły także do szczecińskiej Kany, która w 2009 roku przygotowała spektakl " Lajlonia" według bajek Leszka Kołakowskiego, wyreżyserowany przez Mateusza Przyłęckiego.

Filmy prezentowano w Kanie w minioną sobotę i niedzielę. Licznie przybyła na spotkanie z Janem Zamojskim publiczność miała okazję porozmawiać ze scenarzystą, a jednocześnie historykiem filozofii, o kulisach realizacji i trudzie znalezienia filmowego języka dla bajek Kołakowskiego. Rozmowa była niezwykle ciekawa i energetyczna, choćby z tego powodu, że aktorzy Kany między prezentacjami filmowymi świetnie zagrali, zresztą już po raz 50. , " Lajlonię", za co zostali sowicie nagrodzeni brawami przez widzów. Konfrontacja języka filmu i teatru wywołała ożywioną, wielogodzinną dyskusję, co świadczy nie tylko o potrzebie wymiany doświadczeń, ale także o filozoficznej i artystycznej wspólnocie, której fundamentem są " bajkowe" przemyślenia Leszka Kołakowskiego.

Get Adobe Flash player

Jan Zamojski podzielił się swoimi wspomnieniami ze spotkań z wybitnym filozofem, jedno z nich było także w Szczecinie, który poparł jego pomysł i zaakceptował scenariusze. Opiekę artystyczną nad cyklem filmów sprawował ceniony reżyser Maciej Wojtyszko, a w jego realizacji uczestniczyli wybitni polscy aktorzy ( Zbigniew Zapasiewicz, Witold Dębicki, Piotr Machalica), muzycy ( Tymon Tymański, Janusz Grzywacz, Marcin Pospieszalski) i reżyserzy filmów animowanych ( Piotr Dumała, Krzysztof Kiwerski, Jacek Adamczak).

Kana na inaugurację swojej działalności, po trwającym wiele miesięcy remoncie, przygotowała niezwykle interesującą, pouczającą i refleksyjną imprezę. Tak trzymać...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji