Artykuły

"Ci artyści już dawno powinni otrzymać odznaczenia"

Prezydent Komorowski na Wawelu odznaczy polskich artystów. - Jak popatrzymy na te nazwiska, to wydaje się, że już dawno temu, powinni te odznaczenia otrzymać - mówił w Poranku Radia TOK FM Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Uroczystość miała zacząć się o 11, jednak opóźni się o godzinę. Prezydent z powodu mgły nie mógł wylądować o czasie.

- Order Orła Białego otrzymuje Wisława Szymborska, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia otrzymuje prof. Rottermund, inne krzyże otrzymują m.in. Maja Komorowska, Janusz Gajos, Jerzy Trela, Jerzy Skolimowski - wymieniał w TOK FM Bogdan Zdrojewski. - Nie za często polscy twórcy są odznaczani tak wysokimi odznaczeniami - zauważył Grzegorz Kozak. - To prawda, dominowali politycy, co budziło zdziwienie opinii publicznej, od czasu do czasu pojawiali się samorządowcy, osoby zasłużone dla walki o wolną Polskę - odpowiadał minister Zdrojewski.

- Artyści, owszem pojawiali się, ale rzeczywiście nie za często - mówił minister kultury. - Jak popatrzymy na te nazwiska, to wydaje się, że już dawno, przynamniej niektórzy z nich, powinni te odznaczenia otrzymać - dodał Bogdan Zdrojewski. Dlaczego dopiero teraz artyści otrzymują odznaczenia? - Był taki czas dla kultury, w którym kultura nie była do końca zauważana, była w cieniu. Kongres Kultury Polskiej w Krakowie przyczynił się do tego, że więcej o kulturze się mówi, więcej dla kultury się robi - tłumaczył poranny gość TOK FM.

"Wydatki na kulturę? 2011 będzie rekordowy "

- Kultura wychodzi z cienia, ale czy wychodzi z finansowego dołka? - pytał swojego gościa Grzegorz Kozak. - Postęp jest i zauważają to nawet malkontenci. Wzrost wydatków na kulturę w okresie kryzysowym, czyli rok 2010 - 2011, to jest kilkanaście procent - przypominał Bogdan Zdrojewski.

- Wygląda na to, że rok 2011 będzie rekordowy, zwłaszcza jeśli chodzi o inwestycje w obszar kultury. Rok 2011 to jest 400mln. złotych, wydatkowane wprost z budżetu państwa, do tego dochodzą wkłady własne i środki samorządów terytorialnych - wyliczał minister Zdrojewski. - Nakłady na kulturę w 2011r. jeśli chodzi o infrastrukturę to będzie kwota ponad miliarda zł. Takich inwestycji do tej pory, w tym obszarze nie było. Oczywiste jest , że to jest nadrabianie gigantycznych zaległości, ale efekty już widać - mówił w Poranku TOK FM minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji