Artykuły

Łódź. Premiera "Boga mordu"

Po teksty Yasminy Rezy sięgał min. Krystian Lupa, a filmową ekranizację jej ostatniej sztuki przygotowuje Roman Polański. Właśnie na premierę "Boga mordu" w reżyserii Katarzyny Kalwat zaprasza Teatr Powszechny.

Czego początkiem może być spotkanie rodziców, których synowie wdali się w bójkę? Jakie instynkty mogą obudzić się w człowieku i jaki jest tego powód? W swej ostatniej sztuce Yasmina Reza staje oko w oko z bogiem mordu.

Ząb za ząb

Konfrontacja dwóch małżeństw (na scenie ujrzymy, wracającą po ośmiu latach nieobecności Ewę Sonnenburg i Jacka Łuczaka oraz Maszę Bogucką i Jana W. Poradowskiego) szybko przeradza się w otwarty konflikt, który odsłania hipokryzję postaci i obnaża ich prawdziwą naturę oraz prowadzi do nieoczekiwanego, wstrząsającego finału.

Twarda ręka

Spektakl w Teatrze Powszechnym reżyseruje Katarzyna Kalwat, studentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Propozycję wystawienia dramatu Rezy otrzymała biorąc udział w organizowanych przez Teatr Powszechny próbach czytanych dramatów.

Katarzyna Kalwat jest absolwentką Psychologii Politycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2005 roku jako laureatka Stypendium Rządu Francuskiego, przyznawanego w ramach międzynarodowego programu "Film documentaire", realizowała krótkie formy filmowe, podczas warsztatów akademickich w Lille i w Brukseli.

Jako asystentka pracowała z Krystianem Lupą przy realizacji projektu "Persona. Tryptyk/Marilyn" oraz "Persona. Ciało Simone". Podczas warsztatów w Akademii Teatralnej zrealizowała "Sen nocy letniej", zaprezentowany następnie w czasie gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego.

Nieco o krwi

Swą pracą literacką Yasmina Reza zyskała miano nie tylko wybitnej współczesnej dramatopisarki, ale też prozaiczki i scenarzystki. Z wykształcenia jest socjologiem. Już podczas studiów rozpoczęła karierę teatralną jako aktorka.

Pierwsza jej sztuka teatralna "Rozmowy po pogrzebie" trafiła na scenę w 1987 roku i z miejsca odniosła sukces. Otrzymała m.in. prestiżowe nagrody SACD i Moliere. Następny tekst, "Przypadkowy człowiek", również spotkał się z uznaniem zarówno krytyków, jak i publiczności. Dopiero w roku 1994 powstał jeden z jej najgłośniejszych dramatów - "Sztuka", przetłumaczony na ponad 30 języków, który przyniósł jej światową sławę i liczne nagrody (m.in. nagrodę Moliere). Lata 2000 i 2003 przyniosły kolejne utwory na scenę: "Życie: trzy wersje" i "Sztukę hiszpańska".

Reza jest również autorką adaptacji opowiadania "Przemiana" Franza Kafki, którą w Theatre du Gymnase wyreżyserował Roman Polański, a także zbioru opowiadań "Hammer-klavier", powieści "Desolation" i "Adam Haberberg" oraz scenariusza filmu "Le piquenique de Lulu Kreutz" (reż. Didier Martiny). W roku 2007 roku wydała książkę "Świt, wieczór lub noc", poświęconą kampanii prezydenckiej jak i samemu prezydentowi Francji Nicolasowi Sarkozyemu.

"Bóg mordu", napisany w 2007 roku uznany został za najlepszy dramat Rezy. W 2009 roku otrzymał m.in. nagrodę Tony Awards dla Najlepszej Sztuki i Laurencje 01ivier Award dla Najlepszej Nowej Komedii Roku. Po "Boga mordu" sięgnął również Roman Polański, który przygotowuje firnową ekranizację sztuki. Dotąd dramat wystawiano kilkadziesiąt razy, m.in. w Berliner Ensemble, na West Endzie i Broadwayu, w Theatre Antonie w Paryżu, w Schauspielhaus w Zurychu. W Polsce m.in. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Teatrze Ateneum w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji