Warszawa. Wajda w Collegium Nobilium AT
19 stycznia o godz. 19 w Teatrze Collegium Nobilium odbędzie się kolejne spotkanie w cyklu "Evviva l'arte". Gościem specjalnym będzie Andrzej Wajda.
Andrzej Wajda (na zdjęciu), reżyser teatralny i filmowy. Słuchacz tajnych kompletów, student krakowskiej ASP na wydziale malarstwa, absolwent reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej. Kierownik zespołu filmowego "X", prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Dyrektor artystyczny Teatru Powszechnego w Warszawie, honorowy członek Związku Artystów Sztuk Plastycznych. Senator RP. Współzałożyciel Agory S.A., wydawcy "Gazety Wyborczej", fundator Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie, założyciel Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Doktor honoris causa kilku uczelni. Zdobywca Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes, Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie. Laureat Oskara.
Jest twórcą kilkudziesięciu filmów stanowiących kamienie milowe w historii polskiej kinematografii, od "Pokolenia", "Kanału", "Popiołu i diamentu" przez "Brzezinę", "Wszystko na sprzedaż", "Wesele", "Ziemię obiecaną", "Człowieka z marmuru", "Bez znieczulenia", "Człowieka z żelaza", "Dantona", "Korczaka", po "Katyń" i "Tatarak". Do ponad trzydziestu obrazów napisał scenariusze. Wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli teatralnych, kilkanaście przedstawień Teatru Telewizji. 6 marca ubiegłego roku obchodził 84 urodziny.
Prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny.
W długiej historii cyklu "Evviva l'arte" bohaterami spotkań były przede wszystkim pary twórców dyskutujące na tematy dla nich wspólne. M.in. Stanisław Sojka i Marcin Świetlicki, Janusz Głowacki i Tadeusz Słobodzianek, Paweł Huelle i Jerzy Pilch, Dorota Masłowska i Tomasz Piątek, Grzegorz Turnau i Leszek Możdżer, Tomek Sikora i Tomasz Tomaszewski, Sławomir Idziak i Witold Sobociński, Sylwester Latkowski i Teresa Torańska, Tomasz Lis i Piotr Najsztub, Maria Peszek i Przemysław Wojcieszek, Krzysztof Krauze i Wojciech Tochman, Jan Klata i Zbigniew Zapasiewicz, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Jacek Dehnel i Eustachy Rylski, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Filip Bajon i Andrzej Seweryn. Zdarzyły się jednak rozmowy z pojedynczymi gośćmi - ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim, Barbarą Krafftówną. O nich samych i ich działalności. Andrzej Wajda przyjął zaproszenie do takiej rozmowy.
Natalia Adaszyńska, autorka projektu