Artykuły

Warszawa. "Skazani na Shawshank" w Teatrze Syrena

W Teatrze Syrena szykuje się polska prapremiera teatralnej wersji wielkiego filmowego przeboju "Skazani na Shawshank".

Skojarzeń z hollywoodzką superprodukcją i odniesień do niej z pewnością nie zabraknie, ale teatr daje możliwości wyciągnięcia z tego tekstu nowych, głębszych znaczeń.

Zdaniem szefa Syreny Wojciecha Malajkata "Skazani na Shawshank" to opowieść o wielkiej, wspaniałej przyjaźni, sile nienawiści i manipulacji. Mateusz Damięcki grający główną rolę mówi, że spektakl bardziej niż film zagłębia się w psychikę bohaterów, ich grzechy i zmagania ze sobą. Tekst stawia pytanie o moralną cenę, jaką płaci człowiek za przystosowanie się do życia w zamkniętej społeczności. Bada związek między etyką a moralnością.

Bohater kreowany przez Damięckiego to Andy Dufresne, amerykański bankowiec niesłusznie skazany na dożywocie za zamordowanie żony oraz jej kochanka. Inteligentny, wykształcony i żyjący wcześniej w luksusowych warunkach Andy trafia do obcego mu świata. W więzieniu Shawshank udaje mu się przetrwać tylko dzięki pomocy Ellisa Boyda "Reda" Reddinga.

Współwięzień uczy Andy'ego życia i zasad panujących za kratami. Pokazuje mu, jak radzić sobie wśród kryminalistów i wykolejeńców. Przede wszystkim zaś przekonuje Dufresne'a, że zawsze warto mieć nadzieję. Dzięki tej przyjaźni mężczyzna oswaja i akceptuje nową rzeczywistość, a w końcu zaczyna szykować zemstę...

Sceniczna wersja "Skazanych na Shawshank", której premiera odbyła się we wrześniu 2009 roku na londyńskim West Endzie, okazała się wielkim przebojem. Czy podobnie będzie w Warszawie z inscenizacją przygotowaną przez Sebastiana Chondrokostasa?

Atutem przyciągającym widzów do teatru może być obsada. Mateuszowi Damięckiemu będzie partnerował Tomasz Sapryk. Ale obaj będą musieli się zmierzyć z kreacjami stworzonymi w filmie przez Tima Robinsa i Morgana Freemana. Warto przypomnieć, że ten drugi był za "Skazanych na Shawshank" nominowany do Oscara.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji