Słupsk. Dni otwarte Tęczy
Na zbliżające się ferie zimowe Teatr Lalki Tęcza przygotował dla najmłodszych ofertę specjalną - zaprasza najmłodszych a także tych starszych do zwiedzania kulis teatru.
25 i 26 stycznia w godzinach 10.00-12.00 w Tęczy odbędą się dni otwarte teatru. Dzieci i młodzież (po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym lub e-mailowym) będą mogli obserwować próby do spektaklu "Złote serce" (na zdjęciu). Odbędzie się także spotkanie z autorką i reżyserką przedstawienia Małgorzatą Kamińską-Sobczyk na temat powstawania widowiska teatralnego. Dzieci będą miały także możliwość zwiedzania pracowni plastycznej oraz zaplecza teatru.
Rezerwacje telefoniczne lub e-mailowe od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00, tel. 059 842 39 35, e-mail: teatrlalki@bicom.pl.
***
O "Złotym sercu"
Czy znacie Jaśka, który udaje się na koniec świata w poszukiwaniu szczęścia? Przypominacie sobie miasto okryte żałobą, bo groźny smok pożarł połowę mieszkańców królestwa? A może pamiętacie walkę, jaką dzielny rycerz musiał stoczyć ze smokiem, aby ratować piękną Królewnę? Wielu spośród was z pewnością słyszało o dzielnej Hance, która w poszukiwaniu ratunku dla umierającego brata gotowa była przewędrować cały świat, bez żalu rezygnując przy tym z własnego szczęścia. Być może także w przygodach Wodnej Baby, tajemnicy Złotego Księstwa, opowieści króla Wiatrów i postępowaniu skąpego Kowala odnajdziecie historie, które przed snem opowiadały Wasze Mamy lub Babcie.
Te i wiele innych popularnych wątków, zaczerpniętych z rodzimych baśni, podań i legend znalazło się w spektaklu Teatru Lalki "Tęcza" pt. "Złote Serce". Zapytacie pewnie, dlaczego w czasach popularnych kreskówek i gier komputerowych, sięgamy w teatrze po stare teksty i dawnych bohaterów? Uczyniliśmy to z kilku powodów. Chcieliśmy zgodnie z poetyką baśni, zatrzeć granice pomiędzy przeszłością a przyszłością i sprawić, aby to co nieprawdopodobne i zmyślone stało się rzeczywistością dnia codziennego. Chcieliśmy na przykładzie baśniowych bohaterów pokazać różne charaktery i emocje, które w każdych czasach mogą kierować ludzi ku bardzo dobrym lub złym czynom. Chcieliśmy wreszcie uwierzyć w czary, w magiczne zaklęcia, w nadprzyrodzoną moc napotkanych ludzi i znajdowanych przedmiotów, wziąć udział w strumieniu przygód, aby poprzez bohaterów wypróbować własne możliwości, wiedząc, że jesteśmy bezpieczni w każdej sytuacji, bo baśń zawsze kończy się szczęśliwie.
Czy było warto udać się tę "podróż w przyszłość" i co znaleźliśmy w niej dla naszej przyszłości? Na to pytanie każdy musi sam znaleźć odpowiedź.
Spektakl pt. "Złote Serce" otrzymał następujące nagrody:
1. "Za Animację" na I Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "Katowice - Dzieciom" w czerwcu 2002 r.
2. "Za Najlepszą Scenografię" na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk dla Dzieci w Suboticy (Jugosławia) we wrześniu 2002 r.