Artykuły

Białystok. Fundacja Orange rozdaje pieniądze na projekty

Dzieci z Białegostoku stworzą wspólnie audiodeskrypcję do filmu, powstanie też specjalny słownik. Dzieci z małej suwalskiej miejscowości, w której teatru nie doświadczysz - przygotują spektakl. Wszystko to dzięki pieniądzom Fundacji Orange na edukację kulturalną. W Podlaskiem nagrodzono dwa projekty

Fundacja właśnie rozstrzygnęła konkurs grantowy dotyczący innowacyjnej i nowoczesnej edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży - Akademia Orange. To już druga edycja konkursu. I po raz drugi wśród instytucji, które otrzymały granty znalazła się białostocka Fundacja Audiodeskrypcja.

W pierwszej edycji programu dofinansowanie otrzymało 31 organizacji z całej Polski, w tym trzy z Podlaskiego. W tym roku dzięki programowi w pierwszej połowie 2011 roku realizowane będą 42 projekty - w tym dwa w naszym regionie. Dla porównania: w obecnym i minionym roku łączna pula grantów to 1,5 mln zł; w ub. roku do naszego regionu trafiło ponad 80 tys. zł, w tym - ok. 50 tys. zł.

- W II edycji naszego programu dzieci i młodzież będą tworzyć muzykę w oparciu o techniki cyfrowe, przygotują gry edukacyjne, interaktywne mapy regionów, wideo dokumentacje, przeprowadzą eksperymenty artystyczne, zapoznają się z kulturą Dalekiego Wschodu. Zgłoszone do nas projekty są bardzo różne i bardzo ciekawe - mówi Krzysztof Rykowski, koordynator ds. komunikacji i wydarzeń specjalnych Fundacji Orange. - Nasza Fundacja chce skutecznie zachęcać współczesną młodzież do uczestnictwa i tworzenia kultury. Uważamy, że warto pokazywać, iż internet i nowoczesne technologie mogą być nie tylko rozrywką, ale także narzędziem do zdobywania wiedzy i pokonywania barier społecznych. Kapituła premiowała projekty, które w kreatywny sposób uczą dzieci i młodzież umiejętności społecznych oraz pomagają w przeciwdziałaniu wykluczeniom.

I właśnie takim programem przełamującym bariery jest nagrodzony projekt "Słowa zaklęte w obrazie, czyli o tym, jak tworzy się film", który Fundacja Audiodeskrypcja będzie realizować wspólnie z Galerią im. Sleńdzińskich w Białymstoku.

Te dwie instytucje zorganizują warsztaty filmowo-plastyczne dla dzieci niewidomych i widzących, w wieku od 7 do 13 lat. Maluchy dowiedzą się, na czym polega tworzenie filmu, jakie są jego gatunki, w jaki sposób następuje budowanie postaci i jej charakteru, jakie elementy konstruują akcję. Uczestnicy sami wskażą fragmenty scen, które wymagają opisu, by stały się czytelne dla dzieci niewidomych. A na tym właśnie polega audiodeskrypcja: stworzyć opis scen, których osoba niewidoma nie jest w stanie rozpoznać: wygląd postaci, gesty.

- Dzięki przygotowanej audiodeskrypcji dzieci niewidome będą mogły zobaczyć tworzące bajkę obrazy. Krok po kroku poznają strukturę filmu w oparciu o materiał filmowy i tworzone prace plastyczne, które umożliwią także odnalezienie obrazowych słów do audiodeskrypcji analizowanego filmu - opisują swój projekt Barbara Szymańska i Tomasz Strzymiński, również niewidomi z Fundacji Audiodeskrypcja. Zebrane słowa są bardzo ważne, bo w dalszej części projektu utworzą słownik dla audiodeskryptorów. A finałem całego projektu będzie bajka z audiodeskrypcją, która wraz ze scenariuszem zostanie udostępniona na stronie Fundacji. Przypomnijmy, że ubiegłoroczny projekt Fundacji również dotyczył audiodeskrypcji - ale w teatrze i był realizowany we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury.

Drugi tegoroczny projekt realizowany w 2011 roku na terenie Podlaskiego to "Teatr CTRL + V", przygotowany przez Stowarzyszenie Pedagogów Teatru z siedzibą w Warszawie. To projekt szerzący edukację teatralną na terenie kilku województw: śląskiego, mazowieckiego, lubuskiego, dolnośląskiego i podlaskiego właśnie. Chodzi o to, by dzieci i młodzież z małych miejscowości mogły obejrzeć spektakle teatralne, wziąć udział w warsztatach poświęconych teatrowi. Jak opisują twórcy projektu: "będzie tam miejsce na praktyczne działania z widzem: twórcze eksperymentowanie, teatr improwizacji, ruchu i tańca. W ten sposób bierny dotychczas widz dostanie szansę przemiany w twórcę". Na terenie Podlaskiego projekt ma być realizowany we wsi Filipów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji