Artykuły

Legnica. Jonasz Kofta na Nowy Rok

Sylwestrowy bal w legnickim teatrze będzie miał swój artystyczny antrakt. Na Dużej Scenie, która zamieni się w ten wyjątkowy wieczór w salę balową, obejrzymy premierową odsłonę kabaretu literacko-muzycznego "Śpiewać każdy może" opartego na piosenkach i skeczach Jonasza Kofty.

W wielkich przebojach sprzed lat takich jak: "Kwiat jednej nocy", "Do łezki łezka", "Jej portret", "Wakacje z blondynką", "Pamiętajcie o ogrodach", a także w tytułowym "Śpiewać każdy może", którym Jerzy Stuhr brawurowo wygrał jeden z opolskich festiwali piosenki, swoje wokalne możliwości zaprezentuje cały zespół legnickiej sceny.

Jedenastu piosenkom, które wyszły spod pióra Jonasza Kofty, w nowych aranżacjach Łukasza Matuszyka, towarzyszyć będą kultowe już "Dialogi na cztery nogi", które przed laty na antenie radiowej "Trójki" prowadzili ze sobą ich autor ze Stefanem Friedmanem. W Legnicy dialogować będą Paweł Wolak z Bogdanem Grzeszczakiem.

- Co to za gwiazdka nad nami? Nigdy jej przedtem nie widziałem.

- To taki graficzny przerywnik, często stosowany w książkach.

- Na czym stanęliśmy?

- Na czterech nogach. W sam raz, żeby sobie porozmawiać.

- Podialogować o rozmowie. A więc zasadniczo zajmiemy się dialogiem zasadniczym.

- O! Dwie gwiazdki!

- Drugi przerywnik?

- Nie. Dwie gwiazdki to podporucznik

- Przeboje, które usłyszymy znają niemal wszyscy. Jednak już niewielu wie, że wyszły spod pióra niezwykle utalentowanego i wszechstronnego artysty jakim był Jonasz Kofta. Chcemy przypomnieć postać tego twórcy i jego dorobek. Przy okazji zaprezentujemy zapomniane już poetyckie oblicze polskiego kabaretu literackiego współcześnie już nieobecne na scenach i na telewizyjnych ekranach, purnonsensowy dowcip w poetyce absurdu - objaśnia opiekun reżyserski całości Jacek Głomb.

Wraz z programem "Śpiewać każdy może" na scenę powróci legnicki kabaret aktorów "Piękna Helena" znany publiczności z wystawianych przez ponad dwa lata "Skumbrii w tomacie" (premiera w 2006 r.) zrealizowanych na podstawie satyrycznych tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Po premierowej, sylwestrowej prezentacji na Dużej Scenie, kabaretowy spektakl "Śpiewać każdy może" grany będzie w teatralnej Caffe Modjeska także 2, 14, 21 i 28 stycznia 2011 r.

Na zdjęciu: Jonasz Kofta (1942-1988)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji