Artykuły

Polskie Radio. Słuchowiska Leonenko, Rudzkiej i Górzańskiego

"Noc z Wertyńskim", "Cukier Stanik" i "Masażystka", to propozycje radiowej Jedynki na najbliższe dni.

SOBOTA 21.05 I JEDYNKA

W słuchowisku muzycznym "Noc z Wertyńskim" Olena Leonenko, ukraińska pieśniarka i aktorka, opowiada tragiczną i przejmującą historię życia i twórczości Aleksandra Wertyńskiego, rosyjskiego pieśniarza, kompozytora, poety.

W scenariuszu napisanym przez Janusza Głowackiego romanse znanego barda okresu międzywojennego przeplatają się z fragmentami listów i opowiadanymi przez narratorkę faktami z jego życia. Wertyński śpiewał o kobietach, które go kochały - polskiej hrabinie Irenie, Marlenie Dietrich, o balerinach i artystkach cyrkowych, o liliowym Negrze i clownach.

Ale jednocześnie cały czas opowiadał przede wszystkim o sobie. O swojej samotności i tęsknocie, niespełnionych marzeniach i straconych uczuciach. Piosenki zaaranżował i akompaniował aktorce na fortepianie Rafał Kulczycki.

NIEDZIELA 21.05 I JEDYNKA

Premierowe słuchowisko Zyty Rudzkiej "Cukier Stanik" wyreżyserował Andrzej Piszczatowski. - Lubię pisać o ludziach nierozwalcowanych korporacjami, nieprzyciętych trendami - opowiada autorka. - To taki antyglamour po polsku. Bohaterowie sztuki to jakby żołnierze, którzy ciągle walczą, kombinują, nie oddają życia walkowerem. Ich życie jest zapisem walki, ale widzianej antyheroicznie. Poprzez rewers realnej przemocy: komizm, groteskę, codzienne krzątaninę, pozorną zwyczajność. I nagle w małym gadaniu ma szanse ujawnić się coś ważnego.

Dawid Cukier to krawiec - dodaje Zyta Rudzka. - który rzuca wyzwanie światu chińskich tekstyliów. Don Kiszot młodego kapitalizmu. Postać śmieszna, a zarazem głęboko tragiczna. Mierzy się z ekonomią wolnorynkową, ale zmaga się również z przeznaczeniem. Staje do walki nierównej, być może z góry skazanej na porażkę i to właśnie jest dla mnie najbardziej interesujące. Jego pracownia staników ma za sobą lata świetności, ale nieoczekiwanie to zapomniane przez klientki miejsce staje się miejscem schronienia i budowania autentycznej wspólnoty. Chyba właśnie dzięki takim małym wspólnotom przetrwa świat...

Obsada: Ślepa - Paulina Holtz, Dawid Cukier - Wojciech Pszoniak, Mira - Maria Robaszkiewicz, Uliczny - Lech Łotocki, Baba kapo - Ewa Ziętek, Uchodźca/Zagraniczny 1 - Michał Sitarski, Chiński harmonista - Zygmunt Sierakowski, Opiekun Łajki - Andrzej Piszczatowski, Zagraniczny 2/Głos - Sławomir Holland.

ŚRODA 20.09 JEDYNKA

"Masażystka", najnowsze słuchowisko Jerzego Górzańskiego, klasyka dramaturgii radiowej i laureata Honorowego Wielkiego Splendora, jest może nie klasyczną, ale jednak komedią romantyczną. Specyficzna, bo autor bohaterami uczynił grupę wiekową najczęściej pomijaną przez teatr czy film: dwoje emerytów - Bogusię i Gabora. On, emerytowany aktor drugiego planu, raczej niespełniony, samotny po śmierci żony. Ona, amatorka jazdy metrem, kobieta silna i energiczna, pełna jednak tęsknoty i pasji śpiewania. Znakomita rola Stanisławy Celińskiej, dla której autor napisał to słuchowisko. Oprócz niej występują: Olgierd Łukaszewicz - Gabor, Teresa Lipowska - Sąsiadka, Stanisław Brudny - Sąsiad. Reżyseria - Waldemar Modestowicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji