Artykuły

Wrocław. Penderecki honorowym rzemieślniczym mistrzem

Prof. Krzysztof Penderecki, światowej sławy dyrygent i kompozytor, przyjął w poniedziałek honorowy tytuł mistrza przyznany mu przez dolnośląskich rzemieślników.

Nadawanie tytułu honorowego mistrza to już tradycja dolnośląskich rzemieślników, którzy w ten sposób wyróżniają wybitne osobistości wykonujące swoje zawody z pasją i oddaniem. W poprzednich latach Dolnośląska Izba Rzemieślnicza przyznała ten tytuł kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi, Tadeuszowi Różewiczowi i prof. Alicji Chybickiej. W tym roku rzemieślnicy postanowili uhonorować "mistrza sztuki dźwięku".

Pendereckiego przyjęli najpierw w siedzibie DIR. Powitała go starszyzna cechowa ubrana w tradycyjne szaty. Profesor witał się z mistrzami murarstwa, ślusarstwa, ceramiki i piekarnictwa. Kompozytorowi towarzyszyła mieszkająca we Wrocławiu bratanica Izabella Penderecka z córką Zosią. Od rzemieślników dostał pamiątkową statuetkę wykutą, jak przed laty, techniką kowalską. O jej symbolice opowiedział autor Ryszard Mazur, mistrz rzemiosł artystycznych i Honorowy Klucznik Miasta Wrocławia. Statuetka przypomina wrocławską katedrę, w której tło wpisuje się batuta. Całość tworzy literę "W" od "Wrocławia".

Właściwa uroczystość nadania honorowego tytułu odbyła się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego na spotkaniu opłatkowym DIR, Zachodniej Izby Gospodarczej i loży dolnośląskiej BCC. Tam Penderecki przywdział tradycyjną szatę cechową, czyli togę, kryzę i biret, i przyjął tytuł honorowego mistrza, który otrzymał za "kompozytorską maestrię oraz wartości artystyczne, humanistyczne i duchowe". - O tym, że profesor jest mistrzem, wiedzą wszyscy, ale dopiero dzisiaj dostał na to papiery - śmiał się Zbigniew Ładziński, prezes DIR, wręczając mistrzowi dyplom.

Penderecki podkreślał, że jest zaszczycony nagrodą, i przypominał zasługi poprzednich honorowych mistrzów. Przyznał, że idea rzemiosła jest mu bliska. - To, czego można nauczyć młodego i utalentowanego muzyka, to właśnie rzemiosło. Zawsze powtarzałem, że sztuki kompozycji nie można nauczyć, można jedynie szlifować rzemiosło.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji