Artykuły

Wielki Kolega, Aktor i Twórca

Wiadomo, że Karol Wojtyła, wielki Papież, Polak, absolwent Gimnazjum Wadowickiego im. Marcina Wadowity, krakowskiej teologii uniwersyteckiej jest pisarzem, poetą. Jego sztuki stawały się w Krakowie i Tarnowie spektaklami teatralnymi - pisze Olgierd Jędrzejczyk.

Halina Kwiatkowska, znakomita krakowska aktorka, w roku 1978 pomna na swoje dziewczęce i panieńskie lata w Wadowicach, gdzie często brała udział z Karolem Wojtyłą w gimnazjalnych przedstawieniach amatorskich, pisze w swojej książce zatytułowanej "Wielki Kolega": "Klub Literatów przy ul. Krupniczej 22 w Krakowie, we trójkę - z aktorami Jerzym Bińczyckim i Tadeuszem Malakiem - odczytaliśmy duże fragmenty skompilowanego przeze mnie dramatu (mowa o sztuce Karola Wojtyły "Przed sklepem jubilera" - przyp. O.J.). Była to w pewnym sensie prapremiera tej sztuki. Parterowa sala była przepełniona, ludzie tłoczyli się nawet za oknami na ulicy i w przyległej szatni". Od 13 grudnia 1980 r. odbyła się w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego prapremiera światowa "Brata naszego Boga", sztuki o malarzu Adamie Chmielowskim, który poświęcił się ubogim, zerwał z artystycznym życiem i został zakonnikiem, bratem Albertem (późniejszym świętym wyniesionym na ołtarze przez papieża Polaka). Chmielowskiego grał Jerzy Grałek, rzecz wyreżyserowała Krystyna Skuszanka, scenografię dały Anna Sekuła i Grażyna Żebrowska. W krakowskim, nowohuckim Teatrze Ludowym wystawiono w reżyserii Tadeusza Malaka 27 marca 1973 r. dzieło sceniczne papieża Wojtyły pt. "Hiob". W r. 1988 15 października w Teatrze Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie dano sztukę Karola Wojtyły "Przed sklepem jubilera".

W Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego 28 czerwca 1981 r. wystawiono widowisko poetyckie w układzie Antoniego Baniukiewicza, w reżyserii Ryszarda Smożewskiego i Antoniego Baniukiewicza, w scenografii Marii Adamskiej, z muzyką Władysława Skwiruta "Twarze ludzi i twarz Boga".

Niespożyta artystka, biografistka i publicystka Halina Kwiatkowska napisała we wspomnianym "Wielkim Koledze", że ostatni wiersz Jana Pawła II pt. "Stanisław" powstał w roku 1978. W czasie swojego pontyfikatu oddał się - jak pisze artystka - już wyłącznie sprawom związanym z teologią i Kościołem, i nie publikował więcej żadnych wierszy ani dramatów. Czy znaczy to, że ich nie pisał? W 1995 r. na to pytanie odpowiedział: - Nie, to już zamknięty rozdział w moim życiu. A jednak na Boże Narodzenie 2000 roku dowiedziałam się, że Papież napisał nowy, religijny utwór literacki - poemat mistyczny o sprawach ostatecznych pt. "Traktat rzymski". To ostatnie dzieło wzbudziło olbrzymią sensację i popularność. Wydane w Krakowie ma swoje kolejne nakłady. W "Traktacie" wielkie uduchowienie twórcy wiąże się z dogłębną znajomością potężnych dzieł sztuki sakralnej. Warto o tym pamiętać - co mówię! - pamiętamy, wiemy, czytamy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji