Artykuły

Płock. Będą spektakle dla niewidomych

Płocki Teatr Dramatyczny jako jeden z kilku w kraju otwiera swoje podwoje dla osób niewidomych i niedowidzących. W najbliższą sobotę, 18 grudnia, na swojej scenie wystawi pierwszy spektakl z audiodeskrypcją (opisywanie głosem), umożliwiający odbiór osobom niewidzącym.

Dla zasiadających na widowni przygotowano "Opowieść wigilijną" według Charlesa Dickensa w reżyserii Rafała Sisickiego.

Dobre wzorce docierają do Płocka za sprawą stowarzyszenia "De Facto", które od kilku lat wdraża w Płocku nowatorskie rozwiązania umożliwiające osobom niedowidzącym i niewidomym udział w życiu kulturalnym. - Postanowiliśmy pójść wzorem innych miast i po raz pierwszy umożliwić płocczanom udział w spektaklu z audiodeskrypcją dla niewidomych. Wspólnie z Teatrem wybraliśmy "Opowieść wigilijną". Wierzymy, że ten spektakl pokaże, iż osoby niewidome nie będą już wykluczane z życia kulturalnego naszego miasta - mówiła szefowa Mazowieckiego Stowarzyszenia Pracy dla Niepełnosprawnych "De Facto" Renata Nych. Przybliżając szczegóły przedsięwzięcia, podkreślała na konferencji prasowej w płockim teatrze, że w ten sposób obie placówki chcą pomóc nadrobić stracony czas osobom niewidomym, które nie doznały przyjemności obcowania z dobrym filmem czy sztuką bezpośrednio na sali kinowej czy teatralnej.

Geneza projektu to doświadczenia innych miast, które z powodzeniem realizują i przygotowują spektakle czy filmy z audiodeskrypcją. W przedsięwzięcie to zaangażowana jest płocczanka Anna Zórawska, związana z warszawską fundacją "Zdążyć z Pomocą", koordynator projektu "Poza.ciszą i ciemnością".

- Od dwóch lat przystosowujemy dla osób niewidomych sale teatralne, spektakle, filmy. Cieszymy się, że tym razem jest to realizowane w Płocku. Jest to jedyny teatr i stowarzyszenie, które same do nas wystąpiły z prośbą o przygotowanie audiodeskrypcji. Dotychczas przygotowaliśmy 21 polskich filmów, do których dołączyliśmy audiodeskrypcję. Od 2009 roku współpracujemy z Teatrem Narodowym, do tej pory osobom niepełnosprawnym udostępniono siedem tytułów. Wkrótce będą kolejne premiery nie tylko w Warszawie (w Teatrze Rampa, Powszechnym), ale również poznańskim Teatrze Nowym

- przedstawiała szczegóły projektu , "Poza ciszą i ciemnością" jego koordynator Anna Zórawska.

Coraz większa frekwencja i rosnące zainteresowanie pokazuje, że jest ogromne zapotrzebowanie i potrzeba stworzenia przestrzeni kulturalnej dla osób niewidzących i niesłyszących. Renata Nych, prezentując szczegóły przedsięwzięcia, mówiła: - Płockie środowisko osób niewidomych tak długo było nieobecne w życiu kulturalnym, że w całości stało się wykluczone z życia publicznego. Nie szuka już okazji do udziału w życiu kulturalnym, bo nigdy w nim nie uczestniczyło, i nie uświadamia sobie takiej potrzeby. Chcemy zmienić ten stereotyp.

Płocka premiera będzie odbywać się w świątecznej atmosferze. Wspólne przedsięwzięcie równie cieszy jej pomysłodawców, co i osoby niepełnosprawne. To bardzo podkreślał płocczanin Wojciech Grabarczyk, osoba słabowidząca. W życiu codziennym, chcąc skorzystać z tak zwanych powszechnych dóbr kultury, napotyka niestety na wiele trudności, przykrości. - Życie osoby niepełnosprawnej w Płocku nie jest łatwe. Niewiedza jest porażająca. Sygnalizacja dźwiękowa i podjazdy dla wózków inwalidzkich w kilku miejscach to za mało. Chcę jak każdy mieć dostęp do kultury i rozrywki. Cieszę się, że w teatrze nie będę już musiał szeptać z żoną, aby mieć pełen odbiór sztuki. I przy okazji uniknę złośliwych uwag, że przeszkadzam innym. A nie ze złej woli, tylko Z potrzeby pełnego udziału w sztuce Żona opisywała mi scenografię, grę świateł, symbolikę pewnych scen granych bez słów. Tego nie rozumieją osoby, które nie doświadczyły bycia na bocznym torze życia - przedstawiał codzienne życie ludzi niepełnosprawnych Wojciech Grabarczyk.

"Opowieść wigilijna" to pierwszy, ale jak zapewnia Renata Nych, nie ostatni spektakl z audiodeskrypcją wystawiany w płockim teatrze. To także impuls i sygnał do innych instytucji w mieście, aby uświadomiły sobie konieczność organizowania imprez kulturalnych otwartych dla wszystkich mieszkańców Płocka. Nie chodzi tu tylko o seanse filmowe czy spektakle teatralne, ale również imprezy estradowe, sportowe. - Nie ma żadnych przeszkód, aby mecze piłki ręcznej w nowej hali były dostępne dla osób niewidomych. Chętnie pokażemy, jak to zrobić. Na takie działania czekają mieszkańcy Płocka, którzy mają nieszczęście być niewidomymi.

Skrypt audiodeskrypcji do "Opowieści wigilijnej" przygotowano dzięki stowarzyszeniu "De Facto'' przy pomocy merytorycznej Anny Żórawskiej z Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". W skrypcie opisano akcję, stroje, scenografię spektaklu. Do przygotowania skryptu posłużyło nagranie ze spektaklu przygotowane przez Teatr Dramatyczny. Przygotowany skrypt będzie czytał w czasie przerw między dialogami świetny lektor Stefan Knothe. Osoba niewidoma będzie słuchała audiodeskrypcji przez słuchawkę bezprzewodową, co zapewni możliwość jednoczesnego słuchania dialogów ze sceny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji