Artykuły

Tychy. Teatr Mały skończył 40 lat

Jednym z największych wydarzeń czterdziestolecia Teatru Małego było sprowadzenie z Ameryki do Tychów wdowy po Jerzym Kosińskim na premierę sztuki "Wystarczy być" w reżyserii Sławomira Żukowskiego. Była to jednocześnie pierwsza sztuka z udziałem profesjonalnych aktorów wyprodukowana przez Teatr Mały. Taki sobie prezent zafundował na 35. urodziny.

Druga produkcja tyskiego teatru to plenerowy spektakl "Gotham" [na zdjęciu] w roku 2003, w stu procentach zrealizowany przez profesjonalny zespół. Swoje czterdziestolecie teatr czci kolejną własną produkcją - sztuką "W dawnej Polszcze" w reżyserii Sławomira Żukowskiego, z udziałem dwóch tyskich amatorskich zespołów teatralnych: BELFEgoRa i Migreski.

- Pierwszą przymiarką do produkcji sztuk był w roku 1984 "Niebieski ptak" w reżyserii Jana Dormana, wspólne dzieło Teatru Małego i będzińskiego Teatru Dzieci Zagłębia - wspomina Tomasz Kordon, który tyskim teatrem kieruje od roku 1994. W planach ma kolejne produkcje z udziałem znanych aktorów oraz muzyków.

Nie tylko w kraju

Jego dumą są Tyskie Spotkania Teatralne, które Teatr Mały przejął od SDK "Tęcza" i nie tylko kontynuuje, ale ciągle rozwija. Z przeglądu amatorskich zespołów teatralnych Śląska zrobił się to przegląd ogólnopolski, a potem i międzynarodowy. Dyrektor Kordon bardzo dba o kontakty zagraniczne, zwłaszcza z Polonią na świecie. Efektem są m.in. zagraniczne wojaże BELFEgoRa i Migreski.

- Jest to promocja miasta - podkreśla dyrektor Kordon. - Dzięki tym wyjazdom o Tychach słyszą w Irlandii, Austrii, Belgii, Luksemburgu... A przed rokiem nasza pracownica, Iwona Woźniak, została oddelegowana na Węgry do wyreżyserowania spektaklu pt. "Wariat i zakonnica", który obejrzał m.in. ambasador Polski na Węgrzech.

Nie tylko na scenie

Jedenaście lat temu Teatr wyodrębnił część swoich pomieszczeń na Galerię OBOK, gdzie odbywają się nie tylko regularne wystawy znanych twórców, ale i spotkania autorskie.

Od ośmiu lat Teatr Mały jest wydawcą Tyskiego Magazynu Kulturalnego, kwartalnika przedstawiającego kulturalne życie Tychów. Od kilku lat - organizatorem nowego konkursu dla poetów - Tyskiej Zimy Poetyckiej (Tyskie Lato Poetyckie oddał Miejskiemu Centrum Kultury).

Marzeniem dyrekcji na kolejne dziesięciolecie jest rozbudowa budynku teatru: powiększenie zaplecza scenicznego, wygospodarowanie miejsca na magazyny oraz pokoje gościnne dla aktorów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji