Warszawa. Wręczono teatralne Nagrody im. Schillera
Artystka łódzkiej sceny operowej Bernadetta Wiktoria Grabias i aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Barbara Kurzaj odebrały w czwartek w Warszawie Nagrody im. Leona Schillera. Pieniężne nagrody co roku przyznawane są przez Związek Artystów Scen Polskich.
Kandydatów do nagrody typują oddziały ZASP spośród aktorów, którzy nie przekroczyli 30. roku życia. Dla reżyserów granicą wiekową jest 40 lat, a dla teoretyków teatru - 45 lat.
Barbara Kurzaj została doceniona za role Emilii w "Nondum" Lidii Amejko i Olgi w "Merlin Mongoł" Nikołaja Kolady zrealizowane w krakowskim Teatrze im. Słowackiego.
Artystka jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Debiutowała w wieku 19 lat rolą Toni w "Weselu" Eliasa Canettiego (1994r.). W PWST jako spektakl dyplomowy pokazała - wyreżyserowany przez Józefa Opalskiego - monodram "...jak Piaf" . Aktorka podkreślała w czwartek, że właśnie za rolę francuskiej aktorki i piosenkarki nagrodziłaby siebie. Jej marzeniem artystycznym jest zagranie Marii Stuart - "silnej kobiety, która miała w sobie nienawiść i delikatność".
Kurzaj pracuje w Teatrze im. Juliusza Słowackiego od 1999 roku. Ma na swoim koncie również role filmowe. Grała m.in. w "Tygodniu z życia mężczyzny" Jerzego Stuhra i w "Ono" Małgorzaty Szumowskiej.
Mezzosopranistce Bernadetcie Wiktorii Grabias nagrodę im. Leona Schillera przyznano za role Orsiniego w "Lukrecji Borgii" Gaetano Donizettiego i księżnej de Bouillon w "Adriannie Lecouvreur" Francesco Cilei w Teatrze Wielkim w Łodzi. Były to jej role debiutanckie.
Grabias jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi. Studia ukończyła w 2004 roku. "To są moje pierwsze kroki w teatrze. To, że miałam okazję wystąpienia od razu w tak dużych partiach, już było dla mnie swoistą nagrodą" - powiedziała PAP Grabias.
Artystka podkreśliła, że rola Orsiniego w "Lukrecji Borgii" była trudniejsza od kreacji w "Adriannie Lecouvreur", ponieważ była to partia młodego chłopca. "Musiałam się nauczyć wielu rzeczy, m.in. chodzić po scenie jak mężczyzna i nie kręcić biodrami" - żartowała.
Nagroda im. Leona Schillera przyznawana jest od 1956 roku. Wśród laureatów z ostatnich lat są m.in. Krystian Lupa, Edyta Jungowska, Agnieszka Glińska, Teatr Montownia, Grzegorz Kwas, Kabaret Mumio, redakcja "Ruchu Teatralnego".
Na zdjęciu: Barbara Kurzaj w spektaklu"...jak Piaf"