Artykuły

Przed nowym sezonem Teatru Polskiego ZASP

We wrześniu rozpocznie się nowy sezon Teatru Polskiego ZASP w Londynie. Na otwarcie pójdzie nowa sztuka znanego pisarza i poety Ryszarda Kiersnowskiego pt. "Oberlangen". Była to nazwa niezwykłego obozu jenieckiego, jakiego dotąd historia wojen nie znała. Przebywały w nim bowiem same kobiety, uczestniczki powstania warszawskiego, żołnierze AK, przeważnie młode dziewczęta, którym warunki kapitulacji zapewniły prawa jenieckie. Obóz ten - Stalag VI-C - znajdował się w północnych Niemczech, w pobliżu granicy holenderskiej, a więc na szlaku bojowym pierwszej dywizji pancernej. I to właśnie żołnierzom dywizji gen. Maczka przypadło w udziale uwolnienie obozu tych dziewcząt z Warszawy. Była to najpiękniejsza i wzruszająca niespodzianka dla tych Polek za jenieckimi drutami, że oswobodzicielami ich byli polscy żołnierze.

Autor sztuki "Oberlangen" Ryszard Kiersnowski był korespondentem wojennym 1 dywizji i oparł swój utwór na rozmowach z dziewczętami na miejscu w uwolnionym obozie i na wywiadzie, który udzielił mu dowódca 2 pułku pancernego, ówcześnie pułkownik, potem generał S. Koszutski, którego oddział obóz Oberlangen oswobodził. W roku bieżącym przypadła 30 rocznica tego wzruszającego wydarzenia. Dyr. L. Kielanowski, który opracowuje sztukę Kiersnowskiego, korzysta z uwag i wspomnień przebywających w Londynie kobiet-żołnierzy AK, które te chwile w obozie przeżywały. W sztuce malującej życie obozowe dramat ociera się o komedię, a liryzm przechodzi w piosenkę. Usłyszymy autentyczne piosenki i wiersze, powstałe w obozie Oberlangen, z których wiele już niemal uległo zapomnieniu.

W listopadzie wystawiona zostanie przez Teatr Polski ZASP "Przepióreczka" Stefana Żeromskiego, której prapremiera odbyła się w Warszawie przed 50 laty. Będzie to równocześnie uczczenie 50 rocznicy śmierci wielkiego pisarza.

Również na naszej scenie pojawi się utwór teatralny Tamary Karren oparty na dziejach z życia i twórczości Gabrieli Zapolskiej. Tytuł tego debiutu scenopisarskiego londyńskiej publicystki: "Pani Gabriela - autoportret z listów".

Wreszcie na okres świąteczny Adolf Bożyński przygotowuje wieczór piosenek i humoru pod nazwą "Wspomnij mnie".

[data publikacji artykułu nieznana]

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji