Artykuły

Miłość w rytmie flamenco

Ona jest piękna, bardzo młoda i wiecznie wściekła. On ma 50 lat i dużo łagodności. Czy może się okazać, że tę parę łączy miłość? Otóż może. Przynajmniej w teatrze - czego żywym przykładem jest "Czarująca szewcowa", najpopularniejsza ze sztuk Federico Garcii Lorki.

Reżyser i scenograf Jan Polewka połączył tę aktorską komedię z "Romansem don Perlimplina i Belisy" - farsą graną w maskach - by jeszcze dobitniej pokazać, co znaczy miłość. Nade wszystko jednak stworzenie takiej całości miało dać szansę pokazania teatru w teatrze. Po opuszczeniu żony nierozpoznany Szewc wraca z trupą komediantów, by zza maski opowiedzieć historię pewnego małżeństwa...

W tym spektaklu wszystko toczy się rytmicznie. Bardzo stylową i dekoracyjną muzykę napisał Wojciech Walasik (gra też rolę amanta zabiegającego o względy Szewcowej). Muzyka jest oprawą arcyplastycznych obyczajowych scenek, mających w sobie coś z Dalego i hiszpańskich ludowych obrazków. Malowniczo w pejzaż wpisują się sąsiadki, praczki, dewotki. Szczególnie zaznaczyły się Mirosława Olbińska i Ewa Wichrowska. Dostojeństwem zmieszanym z prostactwem ujmuje Burmistrz - Dymitr Hołówko. Urzekał kawaler, z fasonem przejeżdżający na rowerze pod oknem Szewcowej - Wojciech Chorąży wyśmienicie zaznaczył swoją obecność. Szewca i jednocześnie Kuglarza Perlimplina z właściwą sobie klasą, wyczuciem nastroju i mądrością zagrał Mariusz Saniternik. Natomiast postać Szewcowej pozostawia w pamięci głównie urodę bardzo efektownej, wiotkiej, niezwykłe hiszpańskiej Martyny Kliszewskiej. Jej bohaterka w błyskawicznym tempie przechodzi szkołę życia. Młodej aktorce chyba nie starczyło doświadczeń i odwagi, by udźwignąć tę skomplikowaną rolę.

"Czarująca szewcowa" to dla widza taki sobie obrazek spointowany modnym rytmem flamenco. Trudno nie szukać uzasadnienia dla ulokowania w repertuarze akurat tej błahej pozycji. Dejmek umieścił ją zaraz po swoim "Hamlecie", którym dowodził czym jest teatr, jakie powinności ma aktor. I jak sądzę, miał to być przyczynek do wypowiedzi w tej samej sprawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji