Artykuły

Sopot. Monodram "Single story" wg Linn Ullmann

4 grudnia o godz. 19 Sopocka Scena Off de Bicz zaprasza na spektakl nie tylko dla singli.

Monodram w wykonaniu Edyty Janusz-Ehrlich (na zdjęciu) jest adaptacją "Zanim zaśniesz" - debiutu powieściowego Linn Ullmann, dziennikarki, krytyka literackiego i literaturoznawczyni, córki Ingmara Bergmana i Liv Ullmann. Powieść skupia się na losach kilku pokoleń rodziny Blom, opowiadanych ze swadą, poczuciem humoru oraz dużą dozą dramatyzmu i groteski przez najmłodszą kobietę z tej rodziny: Karin. Przedstawienie zestawia dwie bohaterki: Karin i jej siostrę Julie. Każda z nich ma inną filozofię życiową - Julie wierzy w ideał symbiotycznego małżeństwa, szybko wybiera rolę żony i matki. Karin to z kolei pewna siebie, sprawna, zawsze stawiająca na swoim singielka, bardzo nieufnie podchodząca do instytucji małżeństwa. Przedstawiając te dwie współczesne alternatywy chcemy sprowokować widza do zastanowienia się nad pytaniami: która z tych filozofii dziś lepiej się sprawdza? Czy istnieje inne rozwiązanie? Jak wejść w tradycyjny model rodziny nie ulegając patologiom, które są jego częścią? Czy współczesny model partnerstwa sprawdza się w praktyce?

Spektakl "Single story" ma też mówić o sposobach radzenia sobie z wątpliwościami, które dotykają człowieka w najbardziej pierwotnym dążeniu do uczciwej, dającej spełnienie relacji z drugim człowiekiem, a jednocześnie w przeciwnym mu, choć równie silnym dążeniu do własnej niezależności i odrębności. O formach obrony i manipulacjach, jakie stosujemy w kontaktach z innymi. O dwóch przeciwnych tendencjach, które w nas walczą: chęci zlania się z bliskim człowiekiem w jedno i chęci ucieczki, gdzie pieprz rośnie. O teatrze, który kreujemy, żeby nie dać się przyłapać na słabości.

W warstwie formalnej spektakl jest eksperymentem mającym na celu spójne połączenie animacji i filmu z rzeczywistością teatralną. Wszystkie środki użyte w przedstawieniu mają służyć pokazaniu wewnętrznego świata głównej bohaterki, złożonego ze wspomnień, obrazów, osobistych mitów i wyobrażeń.

Linn Ullmann

Urodzona w 1966, literaturoznawca, dziennikarka, krytyk literacki, autorka reportaży, m.in. ze swoich podróży na Bałkany. Wpisuje się w nurt wyznaczany przez Ingmara Bergmana, Larsa von Triera czy Thomasa Vinterberga, którzy skupiają się na relacjach międzyludzkich i krytyce współczesnego ideału rodzinnego szczęścia i miłości. Jej sposób pisania charakteryzuje się prostotą i trafnością sformułowań, a jednocześnie czytelnik nie może oprzeć się magnetyzmowi jej opowieści i nie dostrzec bogactwa znaczeń w nich zawartych.

Twórcy spektaklu:

Edyta Janusz-Ehrlich

Obecnie aktorka Teatru Miniatura w Gdańsku. Ukończyła Wydział Lalkarski białostockiego oddziału Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Zagrała m.in.: Julię w "Romeo i Julii" Szekspira, Claire w "Pokojówkach" Geneta, Kobietę w "Monologach waginy" Ensler, Julię w "Pierwszej lepszej" Fredry. Spektakl "Monologi waginy", który współtworzyła, otrzymał pierwszą nagrodę w dziedzinie teatru Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych Zdarzenia w Tczewie. Edyta brała również udział w projektach niezależnych: spektaklu ulicznym "Urodziny Infantki", projekcie muzycznym "Pieśni wg Schulza", etiudzie filmowej "Ankieta" oraz teledysku do piosenki "Kocham cię co chwilę" Pawła Osucha.

Agnieszka Kochanowska

Absolwentka teatrologii UJ i Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego w dziedzinie Teatr (przy Centrum Animacji Kultury przy MKiDN); organizator wydarzeń kulturalnych; była członkini dwóch teatrów studenckich: "Eloe" i "Arché"; asystentka reżysera przy spektaklu "Wieczór Trzech Króli" w reż. Gabriela Gawina oraz w projekcie "Ulica Brecht" - spektakl wg "Matki Courage i jej dzieci" w reż. Romualda Wiczy Pokojskiego; aktorka i kierownik produkcji spektaklu ulicznego "Wyprzedaż wspomnień" wg prozy Brunona Schulza; autorka scenariuszy do spektakli gorzowskiego Teatru Kreatury ("A dzieci nie chcę mieć" wg prozy Aglaji Veteranyi, I nagroda na XXXVI Ogólnopolskich Spotkań Amatorskich Teatrów Jednego Aktora w Zgorzelcu; "Letnie małżeństwo" wg autentycznej historii, I nagroda Turnieju Teatrów Jednego Aktora "Sam na scenie" w Słupsku, nagroda "Szczebel do kariery" na WROSTJA 2008).

Adam Przybysz

Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, animator w prywatnej firmie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji