Artykuły

Bytom. Nowy spektakl na 20-lecie Śląskiego Teatru Tańca w

Jeden z czołowych polskich zespołów tańca współczesnego - Śląski Teatr Tańca w Bytomiu - świętuje wkrótce swoje 20-lecie.

Jubileusz zainauguruje styczniowa premiera spektaklu izraelskiego choreografa Idana Cohena "Because". Trwają już próby.

32-letni artysta jest uznawany za młodą gwiazdę tańca współczesnego. Jak podkreśla Anna Wróblowska z bytomskiego teatru, nagradzany wielokrotnie w międzynarodowych konkursach choreograficznych Cohen, inspirowany myślą nietzscheańską, pyta poprzez taniec o przyczynę życia i o podstawy ludzkiej egzystencji. - Dokonuje osobistej refleksji nad ludzkim stanem trwania w czekaniu, nad egzystencją opartą o czekanie bez przyczyny - dodaje Wróblowska.

Spektakl został stworzony specjalnie dla Śląskiego Teatru Tańca i będzie stałą częścią jego repertuaru. Wystąpią w nim wszyscy artyści bytomskiej grupy oprócz Sebastiana Zajkowskiego, który był asystentem Cohena przy tworzeniu "Because". Podkładem muzycznym przedstawienia będą kompozycje

Leonarda Cohena i zespołu The Beatles. Premiera przewidziana jest na 21 stycznia.

Śląski Teatr Tańca został założony w 1991 r. przez Jacka Łumińskiego, który, wraz ze swoim zespołem, wypracował unikalną technikę tańca zwaną w świecie "polskim stylem tańca współczesnego". Powstał on m.in. pod wpływem folkloru polskich Żydów: pieśni, zwyczajów, obrzędów, legend i form

tanecznych.

Przez 20 lat swej działalności Śląski Teatr Tańca w Bytomiu zaangażował się w wiele projektów. Najbardziej elitarną imprezą organizowaną przez placówkę jest Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej - jedna z największych i najważniejszych imprez tego typu

w Europie. Co roku, od 17 lat, na przełomie czerwca i lipca, przez 2 tygodnie tancerze z całego świata wystawiają swoje spektakle i prowadzą warsztaty tańca w Bytomiu.

Z inicjatywy teatru w 2007 r. powołano pierwszy w Polsce samodzielny Wydział Tańca Współczesnego w Bytomiu- jest to zamiejscowy Wydział Aktorski krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Szkoła kształci krytyków, wykonawców i twórców tańca.

Bytomski teatr podejmuje się też wielu przedsięwzięć skierowanych do młodzieży i dorosłych, jak warsztaty taneczne, zajęcia dla seniorów, szkółka tańca dla dzieci, Integracyjny Teatr Tańca z udziałem niepełnosprawnych, terapia przez ruch dla niewidomych, projekty społeczne dla dzieci z porażeniem mózgowym czy młodzieży ze środowisk zagrożonych.

Placówka współpracuje też z wieloma instytucjami rządowymi i pozarządowymi na całym świecie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji