Artykuły

Polskie Radio. "Warszawianka" na dwie rocznice

W poniedziałek, 29 listopada o godz. 19.00, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Teatr Polskiego Radia wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualny zaprezentują "Warszawiankę" Stanisława Wyspiańskiego.

Program 2 zaprasza na transmisję tego niezwykłego wydarzenia odbywającego się w 85. rocznicę prapremiery radiowej dramatu Wyspiańskiego oraz w 180. rocznicę wybuchu powstania listopadowego.

Reżyserii tego wybitnego dzieła podjął się Janusz Kukuła, dyrektor - główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Słuchowisko opracował muzyczne Marian Szałkowski, a zrealizował akustycznie Andrzej Brzoska. W przedstawieniu udział wezmą: Krzysztof Gosztyła (Chłopicki), Wiktoria Gorodeckaja (Maria), Natalia Rybicka (Anna), Arkadiusz Bazak (Skrzynecki), Grzegorz Damięcki (Młodszy Oficer), Marek Frąckowiak (Pac) oraz laureat Splendora Splendorów 2009 - Stanisław Brudny (Stary Wiarus).

Specjalny udział w spektaklu weźmie Stan Borys z towarzyszeniem Mariana Szałkowskiego na fortepianie. Scenografię w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego przygotował Marek Chowaniec, a kostiumy zaprojektowała Małgorzata Chachaj.

Dla Polskiego Radia dramat "Warszawianka" ma szczególne znaczenie, ponieważ rozpoczyna historię teatru radiowego w Polsce. Słuchowisko w adaptacji Alojzego Kaszyna, ówczesnego kierownika programowego, miało swoją premierę 29 listopada 1925 roku i stanowiło, obok części muzycznej, uświetnienie obchodów rocznicy powstania listopadowego. Nadane w tym roku na żywo przedstawienie "Warszawianki" jest zwieńczeniem obchodów 85-lecia Teatru Polskiego Radia.

"Warszawianka" to jeden z najbardziej znanych dramatów Stanisława Wyspiańskiego. Jego akcja rozgrywa się w dniu Bitwy pod Olszynką, jednej z najbardziej krwawych walk Powstania Listopadowego. Osobami dramatu są wojskowi oraz dwie dziewczyny, które z niepokojem wyczekują wiadomości o biorących udział w walce narzeczonych. Wieść o klęsce przynosi Stary Wiarus, prosty żołnierz, który wchodzi na scenę wycieńczony i nie wypowiada ani jednego słowa.

Zapraszamy do wysłuchania transmisji na antenie Programu 2 Polskiego Radia lub obejrzenia transmisji video na portalu polskieradio.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji