Artykuły

Bronowice. Doroczne "Osadzanie Chochoła"

W krakowskich Bronowicach odbyło się w sobotę Święto Osadzania Chochoła, organizowane od 41 lat w rocznicę wesela poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną.

Ślub ten odbył się w 1900 r. i stał się kanwą dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wesele".

W zabytkowym dworku "Rydlówka" - obecnie Muzeum Młodej Polski - spotkało się w sobotę kilka pokoleń. Uroczystość rozpoczął obrzęd "osadzania" chochoła czyli okrywania słomą krzaków róż.

Maria Rydlowa - żona wnuka Lucjana Rydla mówiła, że Chochoł z dramatu Wyspiańskiego to postać niejednoznaczna. - Ale według mnie inspirująca i prowadząca dramat. Akt drugi miał być jedynym aktem "Wesela" i ten akt zapowiada Chochoł - powiedziała Rydlowa.

Dodała, że Wyspiański ukazał Chochoła jako symbol poezji, która otula życie narodu przed niewolą. -Kto kryje się pod postacią Chochoła? Wyznam Wam moi przyjaciele: według mnie Chochoł to Stanisław Wyspiański- - mówiła Rydlowa.

Podczas uroczystości wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Włodzimierza Przerwy - Tetmajera.

Dom, zwany potocznie "Rydlówką", w którym mieści się Muzeum, to zabytkowy dworek, zbudowany w 1894 roku przez Włodzimierza Tetmajera. W 1908 roku kupił go Lucjan Rydel. Dom ten wciąż jest własnością rodziny Rydlów. W 1969 r. dzięki staraniom krakowskiego PTTK powstało tam Muzeum Młodej Polski.

Ślub 30-letniego Lucjana Rydla i 17-letniej Jadwigi Mikołajczykówny odbył się 20 listopada 1900 r. w Kościele Mariackim. Na Rynku Głównym w Krakowie zgromadziło się tego dnia kilka tysięcy ciekawskich, którzy chcieli zobaczyć ożenek "pana" i "chłopki". Świadkiem młodej pary był Stanisław Wyspiański. Teatralna premiera "Wesela" odbyła się 16 marca 1901 r. w krakowskim Teatrze Miejskim (dziś Teatr im. J. Słowackiego).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji