Artykuły

Irmina Babińska i Stefan Kayser w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

To karkonoskie wydarzenie kulturalne poświęcone będzie legendarnej postaci Heinricha Karla Roberta Koeniga, znanego powszechnie jako Henryka Tomaszewskiego.

W najbliższą sobotę o godz. 17.00 w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu odbędzie się spotkanie z aktorką teatralną Irminą Babińską i tancerzem-mimem Stefanem Kayserem.

W początkach swojej kariery zawodowej tancerz-mim Stefan Kayser występował w Operze Wrocławskiej, m.in. w poemacie Borisa Asafiewa "Fontanna Bachczysaraju" (1976), balecie komicznym Léo Delibesa "Coppelia" (1977) i balecie romantycznym Adolphea Adama "Giselle" (1979). Zagrał także na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu w sztuce Williama Szekspira "Perykles" (1983) w reż. Henryka Tomaszewskiego, który potem w latach 1982 -98 zaangażował go do Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Wystąpił w jego najsłynniejszych spektaklach: "Syn marnotrawny" (1984), "Akcja - Sen nocy letniej" wg komedii szekspirowskiej (1986), "Kaprys" wg Gerharta Hauptmanna (1996) i "Tragiczne gry" wg Ferdinanda Brucknera (1999). Przez trzydzieści lat przyjaźnił się Henrykiem Tomaszewskim i - po śmierci tego wybitnego twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy - został jego spadkobiercą.

Znakomita aktorka teatralna Irmina Babińska, związana z jeleniogórskim Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida, miała okazję pracować z Henrykiem Tomaszewskim podczas realizacji dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Legenda" (1972), gdzie stworzyła kreację Wandy.

Spotkanie, na które zaprasza Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu oraz Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego Śląska Akademia Ewangelicka w Karpaczu, ma na celu przywrócenie pamięci i obecności Henryka Tomaszewskiego [na zdjęciu] - wybitnego artysty o światowym uznaniu, założyciela, dyrektora i kierownika artystycznego Wrocławskiego Teatru Pantomimy, a także aktora, mima, tancerza, choreografa i reżysera.

Henryk Tomaszewski od 1968 r. został mieszkańcem Karpacza. W roku 1994 Rada Miejska w Karpaczu przyznała jemu tytuł "Zasłużony dla miasta Karpacza". Zmarł we wrześniu 2001 r., a jego prochy zostały złożone na cmentarzu przy Świątyni Wang w Karpaczu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji