Artykuły

Zgłosiliśmy pomysły niemożliwe do zrealizowania

Już wiemy, dlaczego Bydgoszcz nie będzie Europejską Stolicą Kultury. Niejasna koncepcja organizacyjna i deklaracje, które nie przekładają się na realne projekty - to przyczyny, które zadecydowały o tym, że odpadliśmy z konkursu o tytuł ESK 2016 - pisze ATA w Gazecie Wyborczej - Bydgoszcz.

Raport dotyczący pierwszego etapu konkursu został opublikowany w poniedziałek na stronie internetowej Ministerstwa Kultury. Komisja złożona z 13 ekspertów doceniła w bydgoskiej aplikacji odwołanie się do tradycji muzycznych. Spodobał się także happening zorganizowany na Wyspie Młyńskiej, podczas którego mieszkańcy układali z pudeł i kartonów piramidę kulturalnych potrzeb miasta. Doceniono także zaangażowanie władz miasta oraz środowisk artystycznych w tworzeniu aplikacji. Okazało się jednak, że to za mało, żeby przejść do kolejnego etapu konkursu. Zarzuty ekspertów dotyczą niespójnej koncepcji projektu i niejasnych grup docelowych. Komisja odniosła także wrażenie, że część z zaproponowanych projektów nie byłaby możliwa do zrealizowania. Eksperci zauważyli, że Bydgoszcz zyskałaby na bliższej współpracy z Toruniem i innymi sąsiadującymi miastami. Zalecili też prowadzenie konsultacji społecznych dotyczących kultury.

W konkursie o tytuł ESK 2016 brało udział 11 miast. Do drugiego etapu przeszły Wrocław, Warszawa, Gdańsk, Katowice i Lublin. Odpadły oprócz Bydgoszczy, Szczecin, Łódź, Poznań, Białystok i Toruń.

Raport komisji oceniającej starania Bydgoszczy o tytuł ESK

Delegacja miasta przedstawiła kilkusetletnią historię miasta i jego rolę w regionie. Uwypukliła silnie zakorzenione tradycje kulturalne związane z muzyką klasyczną i edukacją w tej dziedzinie. Przedstawiciele miasta podkreślali potrzebę głębokich zmian w uczestnictwie w kulturze mieszkańców miasta. Równocześnie przekonywali o potencjale Bydgoszczy, która chce wykorzystać obszar kultury jako czynnik zmiany wizerunku miasta i jego transformacji. Hasło towarzyszące projektom kulturalnym "Kultura w budowie" zostało też dosłownie zilustrowane poprzez przekaz satelitarny z miastem ukazujący entuzjazm młodych ludzi - uczestników happeningu budujących "Piramidę kulturalnych potrzeb" oraz instalację artystyczną we foyer Teatru Wielkiego.

Komisja doceniła zaangażowanie i entuzjazm zarówno władz miejskich jak i różnych, aktywnych na polu kultury, środowisk w tworzenie innowacyjnego podejścia do rozwoju miasta poprzez kulturę. Komisja odczuła, że ujęta w propozycji koncepcja europejskiego i obywatelskiego wymiaru obchodów ESK była niejasna. Odniosła również wrażenie, iż większość z proponowanych projektów miała jedynie charakter deklaratywny, nie przekładała się natomiast na realne, przyszłe projekty.

Komisja miała wątpliwości w związku z brakiem jasnego określenia grup docelowych projektu oraz nie została przekonana mało klarowną strukturą organizacyjną zaproponowaną przez jednostki odpowiedzialne za realizację programu obchodów ESK 2016. Komisja rekomenduje miastu dalszą analizę tożsamości miasta oraz kontynuację rozpoczętych badań opinii publicznej. Również poleca miastu Bydgoszcz szerszą konsultację społeczną przy kształtowaniu programów w obszarze kultury, sprzężonych z otwartością w pokazywaniu wyzwań i problemów oraz woli ich rozwiązania. W związku z budowaniem potencjału kulturalnego regionów, Komisja rekomenduje podjęcie w przyszłości bliższej współpracy z sąsiadującymi miastami, zwłaszcza z Toruniem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji