Artykuły

Kubuś w sile wieku!

W niedzielę 14 listopada kielecki Teatr Lalki i Aktora Kubuś hucznie obchodził swoje 55. urodziny. Jubileuszowa uroczystość rozpoczęła się od premiery spektaklu "Baśnie cygańskie. Romanse paramisia". Potem były gratulacje i życzenia od zaproszonych gości.

Ma 55 lat i z każdym rokiem jest w coraz lepszej formie. Na jego spektaklach wychowały się pokolenia kielczan i mieszkańców naszego regionu

Stefan Karski, pierwszy dyrektor Kubusia: - Cieszę się, że teatr tak wspaniale się rozwinął. Gdy ja zaczynałem, było kilka lalek, metalowych rurek i parę sztuk płótna. Dziś Kubuś jest jednym z najpiękniejszych teatrów lalek w kraju. Występuje na całym świecie. Jest dumą Kielc, a przez to również kraju.

14 listopada kielecki Teatr Lalki i Aktora Kubuś hucznie obchodził swoje 55. urodziny. Jubileuszowa uroczystość rozpoczęła się od premiery spektaklu "Baśnie cygańskie. Romanse paramisia" [na zdjęciu]. Potem były gratulacje i życzenia od zaproszonych gości.

Na przedstawienie przygotowane specjalnie z okazji 55 urodzin ukochanego Kubusia przyszło mnóstwo dzieci ze swoimi rodzicami. Cygańską muzykę napisał Piotr Salaber, a spektakl wyreżyserowała dyrektorka teatru Irena Dragan. Widzowie byli zachwyceni, czego dowodem były sążniste oklaski. Oficjalna część obchodów urodzin Kubusia zaczęła się od wręczenia siedmiu pracownikom teatru medali nadanych im przez prezydenta Polski za wzorcowe i sumienne wykonywanie obowiązków. Otrzymali je z rąk wojewody świętokrzyskiego Bożentyny Pałki-Koruby. - Nie każdy może się poszczycić takim teatrem, który odnosi sukcesy w kraju i na świecie - mówiła.

Dyrektor Irena Dragan odebrała z rąk Juliusza Brauna, dyrektora Departamentu Strategii i Analiz w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę specjalną nadaną przez ministra tegoż resortu.

Andrzej Sygut, wiceprezydent Kielc, podkreślił rolę, jaką w wychowaniu dzieci pełnił i nadal pełni Kubuś. - Mówicie do najmłodszych kielczan, co to dobro i zło, uczycie rozróżniać te wartości, dajecie radość i dużo emocji - powiedział Sygut.

Na zakończenie wszyscy goście symboliczną lampką szampana wznieśli toast za Kubusia życząc mu "sto lat".

***

Kubuś może narzekać tylko na płace

Dyrektor Teatru Lalki i Aktora Kubuś. Funkcję tę pełni od 29 lat.

Wojewoda świętokrzyski, Bożentyna Pałka-Koruba wręczyła pracownikom teatru medale nadane przez prezydenta RP.

Lidia Cichocka: * W jakiej jest kondycji Teatr Lalki i Aktora Kubuś kończący 55 lat?

Irena Dragan, dyrektor Teatru Lalki i Aktora Kubuś: - W bardzo dobrej. 55 lat to przecież najlepszy męski wiek.

* Jubilat na nic się nie uskarża?

- Może na płace, bo te są u nas niskie. Aktorzy są zmuszeni szukać dodatkowych źródeł dochodu, bo z naszej pensji nie utrzymają rodziny.

* A mimo to nie odchodzą?

- Ciężko pracują w dwóch miejscach, ale mówią, że nie zrezygnują z teatru, bo to ich pasja.

* Co tak trzyma człowieka w teatrze?

- To rodzaj magii, przekonanie, że taka jest nasza ścieżka życia. I publiczność, tak szczera, spontaniczna.

* Z Kubusiem dorastają kolejne pokolenia...

- I to jest wspaniałe. Mamy wychowane na Kubusiu przyprowadzają swoje dzieci, witamy kolejne pokolenia. Publiczność mamy naprawdę wspaniałą.

* Jakie cele stawia sobie jubilat na najbliższe lata?

- W dalszym ciągu będziemy prezentować klasykę, ale chcemy zdobyć nową młodą widownię, taką która niecodziennie chodzi do teatru, zaproponować jej nowe formy działania. To samo dotyczy dorosłego widza. Chcemy poszukać nowych form wyrazu, a możliwości w teatrze lalkowym są większe niż w dramatycznym.

* Kubuś często reprezentuje Polskę poza granicami. W tym roku odniósł sukces w Londynie i w Chinach, gdzie był atrakcją na Expo. To sukces?

- Ale i trochę rozgoryczenie - by zdobyć pieniądze na realizowanie takich przedsięwzięć, chociażby wizyty w Szanghaju trzeba walczyć o każdy grosz. Ministerstwo Kultury dało nam grosze. Naszym największym sojusznikiem jest miasto doceniając rolę teatru lalkowego.

* Czego więc życzyć Kubusiowi z okazji urodzin? -Trochę większej wolności finansowej. Pomysłów

nam nie brakuje, za ich realizacje otrzymujemy nagrody, więc chcemy mocje robić i pokazywać.

* Życzymy więc większego budżetu i zachwyconej publiczności.

Rozmawiała: Lidia Cichocka

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji