Artykuły

Kraj. "Fidelio. Pamięci Holokaustu" w pięciu miastach

Wrocław, Lublin, Warszawa, Łódź i Kraków - to miasta, w których od 22 listopada do 6 grudnia zobaczyć będzie można polsko-norweską produkcję, spektakl operowy "Fidelio. Pamięci Holokaustu" ("Fidelio: The Holocaust Memorial Production").

"Fidelio" to dzieło Ludwiga van Beethovena napisane w hołdzie wolności. Akcja jedynej opery skomponowanej przez tego kompozytora rozgrywa się w XVIII-wiecznej Hiszpanii, w więzieniu nieopodal Sewilli. Zostaje tam uwięziony Don Florestan, którego próbuje ratować - w męskim przebraniu, jako Fidelio - jego żona Leonora.

W spektaklu "Fidelio. Pamięci Holokaustu" historia z libretta opery "Fidelio" przeniesiona została do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Spektakle zostaną wykonane przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej oraz Chór Polskiego Radia. Do projektu zaproszeni zostali soliści: Katarzyna Hołysz (Polska), Ana Puche Rosado (Hiszpania), Markus Ahme (Niemcy), Przemysław Firek (Polska), Carsten Wittmoser (Niemcy), Mateusz Zajdel (Polska), Grzegorz Pazik (Polska).

Reżyserem spektaklu jest Julia Pevzner (Izrael), autorem scenografii Adam Łucki, dyrygentem i kierownikiem muzycznym projektu - Rosjanin Aleksander Tsaljuk.

Spektakl jest polsko-norweską produkcją, zorganizowaną we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena oraz Oslo Musikkakademi ANS.

Jego pierwszy pokaz odbędzie się 22 listopada w Operze Wrocławskiej. 26 listopada zaprezentowany zostanie w Teatrze Muzycznym w Lublinie, 28 listopada - w Teatrze Polskim w Warszawie. 29 listopada zobaczy go publiczność Teatru Wielkiego w Łodzi. Ostatni pokaz zaplanowano na 6 grudnia w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie.

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym cyklu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji