Artykuły

Warszawa. Artyści w jury Knajpy roku 2010

To już piąta edycja derbów warszawskiej gastronomii, czyli konkursu na Knajpę roku 2010. Tym razem zgodzili się wziąć w nim udział aktorka Magda Cielecka, kurator sztuki Sebastian Cichocki, dyrektor Teatru Roma i reżyser musicali Wojciech Kępczyński oraz dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego i reżyser operowy Mariusz Treliński.

To już piąta edycja derbów warszawskiej gastronomii, czyli konkursu na Knajpę roku 2010.

Finaliści poprzednich lat to kwiat stołecznych restauracji: Poezja, Izumi Sushi, Smaki Warszawy, SushiZushi, Mela Verde, U Kucharzy, Dziki Ryż, Tbilisi, Biały Domek czy R20. Zwycięstwo, a nawet sam udział w finale konkursu, zapewniły im życzliwe zainteresowanie publiczności, które procentuje do dzisiaj. Zasady naszej zabawy są niezmiennie te same: spośród kilkudziesięciu lokali opisanych w ciągu ostatniego roku na łamach "Gazety Co Jest Grane" wybieram pięć najciekawszych, które poddawane zostają następnie pod osąd czytelników oraz jury. W efekcie wyróżniamy dwa lokale: jeden dostaje trofeum publiczności, drugi - nagrodę powołanego przez nas grona bywalców.

Tym razem zgodzili się wziąć w nim udział aktorka Magda Cielecka, kurator sztuki Sebastian Cichocki, dyrektor Teatru Roma i reżyser musicali Wojciech Kępczyński oraz dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego i reżyser operowy Mariusz Treliński. Razem z czytelnikami podążą oni tym razem szlakiem następujących, niezwykłych restauracji: El Greco, La Iberica, Maho, La Table i Tamka 43. To będzie fascynujący spacer przez stoły - grecki, hiszpański, francuski i turecki. W Tamce 43 zderzycie się natomiast z kreacyjną kuchnią autorską najwyższej europejskiej klasy. Bardzo się cieszę, że to nie ja będę musiał podejmować decyzję, który z tych lokali zasługuje na miano najlepszego. Po co mi ten kłopot? Z równą przyjemnością i nie mniejszym apetytem jadam w każdej z nich.

Warszawskie restauracje nie zasłużyły, jak dotąd, na ani jedną gwiazdę przewodnika Michelin, tej światowej biblii smakoszy. Zyskaliśmy natomiast już kilkanaście tzw. bip gourmand, czyli gastronomicznych klaksonów, zwracających uwagę na kuchnię smaczną i nieprzesadnie drogą. Przyjmując z pokorą wyroki michelinowskiego trybunału, uznajmy również nasz konkurs i jego wyniki za głośne odtrąbienie, gdzie w Warszawie zjeść można naprawdę dobrze. Bez oglądania się na snobistyczne gwiazdki.

Nominacje

EL GRECO, ul. Grzybowska 9. www.elgreco-restauracja.pl. Za grecką michę lepszą niż w oryginale, za słoneczny i bezpretensjonalny nastrój greckiej tawerny.

LA IBERICA, ul. Płowiecka 35 (róg Nowowiśniowej) www.laiberica.pl. Za zapał i konsekwencję, za stworzenie wzoru hiszpańskiej kuchni w Warszawie.

MAHO, Al. Krakowska 240/242. Za pierwszą w Warszawie restaurację spełniającą standardy kuchni halal, za odwagę stworzenia lokalu bez alkoholu, za serdeczny klimat i doskonałe jedzenie.

LA TABLE, ul. Nowogrodzka 38, www.latable.pl. Za wzorowe bistro z południa Francji, niewymuszoną elegancję i wysoką jakość potraw.

TAMKA 43, ul. Tamka 43, www.tamka43.pl. Za przeniesienie na warszawski grunt światowych standardów gastronomicznych, za skupienie się na zawartości talerza, za kreatywność i odkrycie przed nami nowych smaków i ich zestawień.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji