Artykuły

Poznań. "Chłopiec malowany" Piotra Rowickiego w Polskim

Premiera spektaklu "Chłopiec malowany" Piotra Rowickiego w reżyserii Piotra Ratajczaka odbędzie się w niedzielę w Teatrze Polskim w Poznaniu. Dramat zdobył niedawno główną nagrodę w konkursie dramaturgicznym "Metafory Rzeczywistości".

"Chłopiec malowany" to dramat o "polskiej matni", z której nie ma ucieczki - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej reżyser spektaklu.

- Dla mnie to spektakl o tym, że każdy z nas tkwi w pewnym myślowym systemie, konglomeracie polskim, narodowym, patriotycznym, ojczyźnianym, katolickim, patriarchalnym i nie ma z tego ucieczki. Każdy z nas w ten system jest wrzucony i nie ma możliwości z niego wyjść - powiedział.

We wrześniu "Chłopiec malowany" zdobył główną nagrodę organizowanego przez poznański Teatr Polski konkursu dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości". Tekst przedstawiony pod opieką reżyserską Piotra Ratajczaka zdobył też nagrodę publiczności.

Jak powiedział w poniedziałek dyrektor teatru Paweł Szkotak, konkurs dramaturgiczny spełnia swoją rolę promocyjną. W ramach finału we wrześniu, poza dramatem Rowickiego, prezentowane były także teksty "Generał" Jarosława Jakubowskiego i "Miss Julia Pastrana" Joanny Gerigk. Oba teksty są przygotowywane do realizacji teatralnych w Warszawie i w Olsztynie.

- O to chodzi w tym konkursie, dzięki niemu mamy kolejne teksty kolejnych dramaturgów, dla których dzieje się rzecz najważniejsza, czyli zetknięcie ich pisania z teatrem i zobaczenie ich prac na deskach. W tej chwili jest duża potrzeba, byśmy na nasz świat spojrzeli oczami nowych dramaturgów - powiedział Szkotak.

W pierwszej edycji konkursu nagrodzone prace "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz "Mykwa" Piotra Rowickiego skierowane zostały do produkcji teatralnej w drugiej połowie sezonu artystycznego 2008/2009. "Przyjaciel" Radosława Paczochy nagrodzony w II edycji konkursu zrealizowany został w sezonie artystycznym 2009/2010.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji