Artykuły

Wielkie powroty

Adam Hanuszkiewicz powraca do Teatru Narodowego. Na Małej Scenie przy Wierzbowej reżyseruje Taniec śmierci" August Strindberg.

Dyrektor Narodowego w latach 1968-82 powraca tu nie tylko jako reżyser, ale też jako aktor. Zagra w "Tańcu śmierci" kapitana Edgara. W przedstawieniu wystąpią również Anna Chodakowska i Krzysztof Kolberger, którzy debiutowali w Teatrze Narodowym właśnie za dyrekcji Hanuszkiewicza.

- Nie jestem sentymentalny - mówi Adam Hanuszkiewicz. - Kiedy wywalili mnie z Narodowego, a trzy miesiące później musiałem przejeżdżać koło tego budynku, obawiałem się swoich reakcji: co poczuję, czy będę mógł tak spokojnie tędy przejechać? I nic nie poczułem. Teraz było podobnie. Jestem zajęty Strindbergiem i nie mam czasu na wzruszenia.

Wyjaśnia, że dla niego teatr "to ludzie, a nie budynek", dlatego bardziej wzruszył go fakt, że może pracować ze "swoimi" aktorami. - Gramy w starym składzie - Chodakowska, Kolberger. Czuję, jakby tamten czas powrócił - dodaje.

Napisany w 1900 roku "Taniec śmierci" to jedna z najgłośniejszych sztuk szwedzkiego dramaturga i na pewno najbardziej bezlitosny obraz życia ludzkiego, jaki wyszedł spod jego pióra. Życie kapitana Edgara (Adam Hanuszkiewicz) i jego żony Alicji (Anna Chodakowska) w garnizonie wojskowym na małej wyspie staje się piekłem. Małżonkowie przeżyli razem 25 lat, najpierw się kochając, z czasem nienawidząc i życząc sobie nawzajem śmierci. Czy przyjazd przyjaciela Edgara, Kurta (Krzysztof Kolberger), zmieni coś w tej relacji?

Premiera odbędzie się 7 listopada na Scenie przy Wierzbowej.

Do Narodowego w tym sezonie powraca również Kazimierz Dejmek, dyrektor w latach 1962-68. W Sali im. Bogusławskiego trwają właśnie próby przedstawienia "Dialogus de Passione albo żałosna tragedyja o Męce Jezusa" na podstawie anonimowych tekstów z XV, XVI i XVII wieku.

Występują: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Bogdan Baer, Mariusz Benoit, Krzysztof Gosztyła, Jerzy Łapiński, Michał Pawlicki, Artur Żmijewski i wielu innych wybitnych aktorów. Autorem scenografii jest Jan Polewka. Spektakl jest powrotem Kazimierza Dejmka do zatrzymanej przez cenzurę w roku 1969 inscenizacji w teatrze Ateneum. Premiera również w listopadzie.

Data publikacji artykułu nieznana.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji