Artykuły

Lublin. Kto chce być dyrektorem Teatru Starego?

Wczoraj na sesji Rady Miasta prezydent przedstawił projekt powołania nowej instytucji kultury - Starego Teatru [na zdjęciu przed remontem]. W pierwszej połowie przyszłego roku ma być wyłoniony dyrektor teatru. Dziennik Wschodni szuka kandydata.

Grzegorz Rzepecki, zastępca dyrektora CK

Nie będę starał się o to stanowisko. Nigdy nie byłem zainteresowany prowadzeniem działalności impresaryjnej, a taki model ma działać w Starym Teatrze. Z drugiej strony, bardzo cieszę się, że będzie ogłoszony konkurs na stanowiska dyrektora tak ważnej dla Lublina placówki. To wprowadza dobre obyczaje w sferę życia publicznego.

Szymon Pietrasiewicz, animator kultury

Nie jestem zainteresowany staraniem się o to stanowisko. W Lublinie nie ma osoby, która jest odpowiednia do kierowania Starym Teatrem, bo nie ma osoby z doświadczeniem prowadzenia teatru impresaryjnego. Tutaj powinien zostać wybrany animator kultury z bardzo dużym doświadczeniem administracyjnym.

Witold Mazurkiewicz, reżyser teatralny

Kiedyś myślałem o tym. Nawet kilka lat temu składałem ofertę programową władzom miasta. W tym momencie trudno mi daćjednoznaczną odpowiedź, ale będę się nad tym zastanawiał. Uważam, że nie powinno być to miejsce jedynie impresaryjne, teatr powinien mieć swój zespół. To wyjątkowe miejsce i powinno być wyjątkowo wykorzystane.

Henryk Kowalczyk, reżyser teatralny

Gdyby chodziło tylko o program artystyczny, nie zastanawiałbym się ani chwili, czy w konkursie wystartować. Wiem, że w konkursie chodzi także o to, żeby dyrektor nowego teatru przyjął odpowiedzialność za pozyskiwanie środków na działalność. A to już trudniejsza sprawa. Objęcie Starego Teatru to duże wyzwanie. Przemyślę sprawę.

Krzysztof Babicki, dyrektor artystyczny Teatru Osterwy

Ja pracę mam. W związku z tym nie jestem zainteresowany wystartowaniem w konkursie. Na razie nie wiemy,jaki to ma być teatr i jak ma funkcjonować. Padło hasło, że ma być to teatr impresaryjny, a więc teatr, który na siebie zarabia. Osoby, które wystartują w konkursie, muszą wiedzieć, że prowadzenie teatru to ciężka harówa od rana do wieczora.

Aleksander Szpecht, dyrektor CK

Ja nie będę kandydował, ale wydaje mi się, że będą osoby z Centrum Kultury, które będą starać się o to stanowisko. Kandydat na dyrektora powinien być dobrym menedżerem, by móc łączyć najróżniejsze wydarzenia. Menedżer będzie o tyle "lepszy", że łatwiej będzie mu pogodzić koncerty ze spektaklami.

Janusz Opryński, reżyser teatralny

Mam co robić w życiu zawodowym (Teatr Provisorium, Konfrontacje Teatralne - przyp. red.). Nie jestem zainteresowany konkursem

Leszek Mądzik, Scena Plastyczna KUL

Byłem bardzo zainteresowany, nawet złożyłem na ręce prezydenta

projekt funkcjonowania Starego Teatru. Ale czas weryfikuje pragnienia. Pracuję na dwóch lubelskich uczelniach. Ten temat bardzo mnie interesuje. Myślę, że Stary Teatr powinien objąć ktoś z Lublina, kto zna jego historię, ma doświadczenie w prowadzeniu teatru impresaryjnego. Jeśli powstanie rada artystyczna i otrzymam zaproszenie, to z chęcią się włączę.

Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN

Nie zazdroszczę dyrektorowi Starego Teatru. Ja nie wystartuję w konkursie. Ten, kto go wygra, będzie musiał w tym teatrze "zamieszkać". Pracować od rana do wieczora. Z całych sił. Ktoś, kto będzie chciał to stanowisko, wygra konkurs i powie: Potrzebuję takiej a takiej dotacji, żeby zrobić wam teatr impresaryjny, przegra na początku swoje drogi. Także ktoś, kto już prowadzi teatr i będzie chciał robić dalej to, co robi i jeszcze mieć drugi etat - też przegra. Będzie musiał stworzyć tam żywą instytucję, która skupi wokół zabytkowego budynku wielu ludzi z pasją. Starszych i młodszych. Żywy teatr przetrwa.

Łukasz Witt-Michałowski, aktor, reżyser teatralny

Zastanawiałem nad zgłoszeniem swojej kandydatury. Jeśli chodzi o moją wizję, to myślę, że postawiłbym na mniejsze wydarzenia, ale jakościowo mające rezonans w Polsce. Sukces Sceny Prapremier lnVitro jest dowodem na to, że można coś podobnego stworzyć. Jeżeli ja bym nie kandydował na dyrektora, to proponowałbym na to stanowisko Pawła Passiniego.

Paweł Passini, reżyser teatralny

Rozważam możliwość zgłoszenia się, ale to wszystko zależy od tego, jak zostanie rozpisany konkurs. Ten teatr zasługuje na szczególny program. Specyficzny układ sceny wymaga, by pojawiły się tu mniejsze teatry, ale oczywiście jakościowo bardzo dobre. Chciałbym, żeby był tu jeden stały spektakl, a reszta teatrów powinna być zapraszana. Dyrektor to musi być osoba będąca świetnym menedżerem a także ambitnym artystą.

Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru im. H. Ch. Andersena

Jestem dyrektorem Teatru im. H. Ch. Andersena, więc nie będę kandydował na stanowisko dyrektora Starego Teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji