Artykuły

Opole. Krystian Kobyłka nagrodzony Złotą Spinką

W sobotę na zamku w Kamieniu Śląskim po raz ósmy wręczyliśmy Złote Spinki - honorowe nagrody "Nowej Trybuny Opolskiej".

Laureatami Złotych Spinek 2005 są: Krystian Kobyłka, dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora (w kategorii Kultura), Bogusław Dawidów, dyrektor i dyrygent orkiestry symfonicznej Filharmonii Opolskiej (Promocja Opolszczyzny), ks. radca Józef Jureczek, proboszcz parafii w Krępnej i Rozwadzy (Postawa Społeczna), Tadeusz Kauch, burmistrz Ujazdu (Samorządność) i Ginter Pach, właściciel fabryk mebli (Biznes) (...)

Krystian Kobyłka, reżyser i od piętnastu lat dyrektor naczelny i artystyczny Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu, szef i gospodarz Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek, wyróżniony za to, że nie ma kompleksu prowincji i chce, by opolski teatr był najlepszy, za to, że sprawdza się jako jego dyrektor t reżyser spektakli nagradzanych i wystawianych na krajowych i międzynarodowych przeglądach i festiwalach (m.in. "Pastorałki", "Czy mogę stworzyć świat", "Jak Matołusz poszedł szukać olbrzyma"). Za to, że jego spektakl "I odsłoniłam noc" według "Opowiadania o matce" Hansa Christiana Andersena oklaskiwała publiczność nowojorskiej kultowej sceny La MaMa. (...)

Krystian Kobyłka:

- Dziękuję kapitule za to wspaniale wyróżnienie, domyślam się, że jednym z powodów obdarowania mnie "Złotymi Spinkami" był spektakl "I odsłoniłam noc", który dotyka tego, co najważniejsze: życia, śmierci, cierpienia... Dziękuję Christianowi Andersenowi, że podarował mnie, Krystianowi, tę baśń. Dziękuję tym, z którymi na co dzień pracuję. Wprawdzie "I odsłoniłam noc" to spektakl dla dorosłych, ale przede wszystkim pracujemy dla dzieci, chcąc pobudzić ich wyobraźnię, by byli wspaniałymi ludźmi, by budowali ten świat. (...)

W sobotę dla naszych gości zaśpiewał Michał Bajor (laureat Złotej Spinki z 1998 roku). Na minirecital złożyły się znane przeboje artysty ("Ogrzej mnie", "Moja miłość największa") i piosenki z jego najnowszej płyty "Za kulisami".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji