Artykuły

Kraków. Jesienne festiwale Łaźni Nowej

Łaźnia Nowa stawia na festiwale. Koniec października upłynie pod znakiem twórczości Sławomira Mrożka, a początek listopada - Genius Loci.

Na początek zetkniemy się z autorem "Tanga", mistrzem absurdu. Czeka nas comiesięczny cykl inscenizacji opowiadań Mrożka zatytułowany "Dziś są moje 80. urodziny". Przegląd rozpocznie się trzema propozycjami - "Noclegiem" w reżyserii Pawła Kamzy, czyli opowieścią o podróży pociągiem, która staje się wyrwaniem z torów codzienności, opowiadaniem "Ten, który spada" w inscenizacji Małgorzaty Szydłowskiej, i "Fakirem" w realizacji Bartosza Szydłowskiego, historią pojawienia się Hindusa, który w małym miasteczku ma postawić fabrykę i uratować mieszkańców przed bezrobociem i stagnacją. Wchodzimy tu niepostrzeżenie w kontekst lokalny, w opowieść o Hucie Sendzimira. To historia marzenia o happy endzie z hinduskiej bajki.

- Tym razem stawiamy na opowiadania, które z precyzją skalpela potrafią snuć historię o otaczającym świecie, mają energię niespotykaną w utworach scenicznych Mrożka. Dzięki temu będziemy mieli okazję poszerzyć horyzonty myślenia o tekstach Mistrza, choć nie zamierzamy ich zmieniać, nawet jednego słowa. Co więcej, na próbach generalnych będziemy sprawdzać nawet przecinki. Mają przemówić słowa Mrożka - mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor Łaźni Nowej.

Poza tym, że jednym z założeń tego całorocznego festiwalu jest niezmienianie oryginalnych tekstów, unikanie cięć i skrótów, utwory wybiegną daleko poza tradycyjnie postrzegane opowiadanie. Słowa Mrożka przekazywane będą z pomocą audio artu, instalacji, filmu czy performance'u. Publiczność będzie nie tylko widzem, ale także uczestnikiem. Bilety - 30 i 40 zł.

Wszystkie opowiadania przeniesione na scenę zobaczymy 28 i 29 października o godz. 18, 30 października o godz. 19, a także 12-13 listopada o godz. 18 w Łaźni Nowej (os. Szkolne 25). Uzupełnieniem spektakli są wystawy: jedna zaprezentuje fotoportrety Sławomira Mrożka autorstwa Andrzeja Nowakowskiego, druga - rysunki autora "Tanga".

Z początkiem listopada czeka nas z kolei w Łaźni Nowej festiwal Genius Loci, który ma charakter subiektywnego przeglądu tego, co prezentowane jest na polskich scenach od Warszawy po Wałbrzych. Czekają nas "Siekiera! Tańce polskie w tonacji punk" z Łaźni Nowej w reżyserii Łukasza Czuja (5 listopada, godz. 19), "Kochanowo i okolice" z łódzkiego Teatru Powszechnego w realizacji Aldony Figury (6 XI, godz. 19), "Janosik. Naprawdę prawdziwa historia" Teatru Lalki z Warszawy w reżyserii Łukasza Kosa (7 XI, godz. 17), "Niech żyje wojna!!!" Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu w reżyserii Moniki Strzępki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji